“Ortada 10 Katlı Bir Proje Yok!”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığı açıklamalara göre, Haliç kenarındaki 10 bin metrekarelik alanda kat sınırının 4’ten 10’a çıkarıldığı yönündeki haberlerin bir aslı yok. Bahsi geçen yerdeki yüksekliğin zemin + 5 kattan yüksek olmasına izin verilmeyecek.

Zemin + 5 Kat

Haliç’in 16/9’u başlığı ile yayımlanan haberler ile ilgili açıklamada bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, “Bahsi geçen yerde yüksekliğin zemin + 5’ten yüksek olmasına müsaade edilmeyecektir. Hazırlanacak projenin de zemin + 5 olması düşünülmektedir. İddia edilenin aksine ortada ne 10 katlı bir proje ne de bir inşaat ruhsatı vardır.” şeklinde bilgi verdi.

En Çok 10 Kattır Düzenlemesi

Haberde belirtilen yerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki İstanbul İmar İnşaat AŞ’ye ait olduğu belirtilen açıklama; “Söz konusu parsel ‘T3 Ticaret + Konut’ alanında kalmaktadır. Burası için planlanan proje çevre yapılaşma şartlarına uyumlu olup, yoğunluğu azaltmak için ana yol tarafı olan Silahtarağa Caddesi’nde çekme mesafesi 15 metre olarak belirlenmiş ve parselin içinde bin 220 metrekarelik yeşil alan oluşturulmuştur. Bu nedenle de proje geliştirilmesi sırasında mimari esnekliğinin sağlanabilmesi için toplam inşaat alanı değişmemek şartıyla gerekli kurum görüşleri de alınarak ‘En çok 10 kattır‘ şeklinde düzenleme yapılmıştır. Bununla birlikte, bu değişiklik mutlaka 10 kat yapılacak anlamına gelmemektedir. Çünkü plan notunda da belirtildiği üzere; uygulama aşamasında ilgili kurum ve kuruluş görüşleri alınacak ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından onaylanacak mimari projeye göre uygulama yapılacaktır. Bahsi geçen yerde yüksekliğin zemin+5’ten yüksek olmasına müsaade edilmeyecektir. Hazırlanacak projenin de zemin+5 olması düşünülmektedir. İddia edilenin aksine ortada ne 10 katlı bir proje ne de bir inşaat ruhsatı vardır.” sözleri ile devam etti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz