Haliç çok yakında ‘Sualtı Tüneline’ kavuşuyor

İstanbul çok yakında yeni bir dev proje ile tanışıyor, uzun bir süreden bu yana çalışmalara ve projelendirme süreci devam eden “Haliç Su altı tüneli” için süreç başladı. Unkapanı ile Şişhane arasında inşa edilecek su altı tüneli 900 mt. Uzunluğunda olacak.

İstanbul B.şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, 2014 seçimlerinden önce kamuoyuna duyurduğu “Haliç Sualtı Tüneli” hakkında ayrıntılar yavaş yavaş açıklanmaya başladı. Haliç’e 8.5 mt. Deniz altında yapılacak yeni tünel, denizin zemininde kazık çakma yöntemiyle inşa edilecek.

Toplam uzunluğu 80 mt. olacak 44 adet kazık üzerinde inşa edilecek sualtı tüneli zemine oturtulmayacak ve böylece hem altında hemde üstünde deniz olacak. Genişliğinin 35 mt. olması planlanan ve üç gidiş – üç geliş olacak tünel dikdörtgen tüp şeklinde yapılacak.

Atatürk Köprüsü Kaldırılacak

Toplam uzunluğu 900 mt olacak tünel, Fatih ve Beyoğlu’nu birbirine bağlayan Atatürk Köprüsü ile aynı rotayı takip edecek, tünelin inşasından sonra mevcut Atatürk Köprüsü kaldırılacak ve bu köprüyü kullanan Atatürk Bulvarı “Haliç Sualtı Tüneline” bağlanacak. Tünelin her iki çıkışındaki döner kavşaklar Karaköy ve Şişhane yönlerine bağlantıyı sağlayacak.
II.Mahmut’un zevcesi Bezmialem Valide Sultan’ın isteğiyle 1836 senesinde inşa edilen, lakin aradan geçen uzun yıllar boyunca doğa şartları ve şiddetli rüzgarlarla yıpranarak yıkılan ve ardından 1836 senesinde şu an kullanılan köprü inşa edilmişti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz