Hamiline Çek Limiti Nedir ?

Kıymetli evrak çeşitleri arasında ve buna bağlı olarak geliştirilen düzenlemeler olarak kıymetli evrak hukukunda çekler önemli bir yer teşkil etmektedir. Çekler piyasada önemli yeri olan ödeme araçlarıdır. Çek bankaya hitaben yazılan, Türk Ticaret Kanunumuzda detaylı şekilde düzenlenen, ödeme emri niteliğinde olan bir kıymetli evrak, ödeme aracıdır. Çek işlemlerinde üç taraf bulunmaktadır. Bunlardan ilki çeki hazırlayan yani düzenleyen keşidecidir. Keşideci çek defterinden bulunan yapraklardan keserek işbu evrakı keşide etmektedir. Diğeri ise, muhatap yani çek bedelini ödeyecek olan bankadır. Hamil, çeki getiren ve muhatap bankaya ödeme için sunan şahıstır. Alacaklı olarak tanımlanması da mümkündür. Çekin yazılması ve içinin doldurulması işlemine keşide edilmesi adı verilmektedir.

Çekin yasal nitelik taşıması, bir başka deyişle kıymetli evrak niteliğini alması için bazı unsurları taşıması gerekmektedir. Her şeyden önce çek kelimesinin geçmesi lazımdır. Eğer çek yabancı bir ülke bankasına aitse, bu durumda, çek kelimesinin o ülke dilinde geçerli şekilde yazılmış olması gerekmektedir. Çek, ödeme aracı olmakla, kayıtsız şartsız çek üzerinde keşide edilen bedelin ödenmesi için havale niteliğinde olması gerekmektedir. Bu anlamda, çekin üzerinde faiz şartı olmamalıdır ve varsa da bu ibare geçersiz sayılır. Çek üzerinde muhatabın yani çek bedeli ödeyecek kimsenin ad ve soyadının yer alması gerekmektedir.

Ülkemiz düzenlemelerine göre bu kurum ancak, banka veya resmi finans kuruluşu olabilmektir. Ödeme yeri düzenlenmesi ise zorunlu değildir. Yok ise bankanın ünvanı aynı zamanda ödeme yeri olarak kabul edilmektedir. Keşide günü ve yeri de bulunmalıdır. Keşidecinin imzasının da mutlaka bulunması gerekmektedir. İmza çok önemli ve olmazsa olmaz bir şarttır. Bu anlamda, ne mühür ne de parmak damgası geçerli değildir. İmza, keşidecinin yani bankada hesabı bulunan ve çek defteri bulunan kişinin olmalıdır.

Çeklerde ödeme yapılacak kişi, yani hamilin adı ve soyadı veya unvanı açık şekilde yer alabilir. Bu çeklere emre yazılı çek adı verilmekte olup, bu durumda çek arkasında bir ciro zinciri olmaması durumunda, kesinlikle bu muhataba ödeme yapılması gerekmektedir. Bunun dışında, muhatabın adı soyası veya unvanı yer almamakta ise, çek hamiline yazılı çek olarak adlandırılmaktadır. Bu durumda, ödeme kurumu, çeki elinde getiren kişiye ödeme yapacaktır. Bu anlamda, merak edilen konulardan biri hamiline yazılı çeklerde belirli bir sınırın olup olmadığıdır. Yapılan düzenlemeler ile önemli bir nokta, artık hamiline yazılı çeklerin elle yazılamaması ve matbu şekilde düzenlenmesidir.

Hamiline yazılı çeklerde bir miktar kısıtlaması veya sınırı bulunmamaktadır. Bu noktada önemli olan, çeklerin usulüne uygun keşide edilip edilmediği ve bankada karşılığının olup olmadığı ayrıca imzaların orijinal olup olmadığının saptanmasıdır. Zaten bu nedenle, uygulama hamiline çeklerde yaşanan sorunlar doğrultusunda artık düzenlemelerimizde hamiline yazılı çek defterleri matbu şekilde hazırlanmaya başlamıştır.

Yeni yürürlüğe giren çek kanunumuzda hamiline yazılı çekler için özel düzenlemeler bulunmaktadır. Çek keşidecilerinin bu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir. Bu anlamda, hamiline yazılı çekler artık bankalar tarafından resmi ve matbu şekilde hazırlanmaktadır. Bu durum uygulamada yapılan yanlışların önüne geçilmesi noktasında önem taşımaktadır. Limit kısıtlamaları olmadan çeklerinizi hamiline şekilde hazırlayabilirsiniz. Ancak, kesinlikle yeni çek kanununa uygun şekilde çek defterlerinizi edinmelisiniz. Bu anlamda, kesinlikle eski ve yasaya uygun olmayan şekilde çek deflerlerini kullanmayın ve çeklerinizi keşide etmeyin. Bu şekilde, yasalar uygun olarak kıymetli evrakınızı kullanabilirsiniz. Genel geçer ödeme aracı çekler özellikle tüzel kişiler, ticari şirketler için vazgeçilmez ödeme araçlarıdır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


1 YORUM


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz