Hangi Aylar Ev Kiralamak İçin En Uygundur?

Hane Halkı Bütçe Araştırmaları her yıl Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yapılmakta olup bu giderler arasındaki birincilik her zaman kira giderlerine aittir. Yani aileler gelirlerinin en büyük bölümünü barınma giderleri için harcamaktadır. Bu giderleri azaltabilmek için doğru dönemde konut kiralamasında bulunmak büyük önem taşır. Peki, hangi aylar ev kiralamak için uygundur?

Yaz Döneminde Kiralık Daire Talepleri Artıyor

Yapılan istatistiksel çalışmaların kiralık daire arayışlarının en yoğun olduğu ayların Temmuz ve Eylül ayları aralığı olduğunu göstermektedir. Yani okullar açılmadan önce kiralama taleplerinde bir artış olduğu barizdir. Bunun ana nedeni de okullar açılmadan önce taşınma işlemlerinin tamamlanarak çocukların okula hazır olmasını sağlamaktır. Özellikle de üniversitelere yakın olan yerlerde yeni kayıt dönemlerinde kiralık daire piyasalarında büyük bir hareketlilik yaşanmaktadır. Yine evlilik dönemi olarak isimlendirilen yaz mevsiminde de çiftlerin yeni daire arayışına girmeleri yaz döneminde kiralık daire arayışlarında öne çıkmasına neden olmaktadır.

Hangi Ay Kiralık Ev Aramalıyım?

Kiralık daire fiyatlarını etkileyen en önemli faktörlerden biride taleptir. Talebin yüksek olduğu dönemlerde kelepir kiralık daire bulma şansınız son derece düşüktür. Bu nedenle kiralık daire arayışında iseniz bunu yukarıda yazılı olan yaz dönemi ve okul açılma sezonu öncesine ya da sonrasına ertelemeniz çok önemlidir. Bu dönemde kiralanmayan daireler ya da bu dönemde yeni ilana çıkan daireler için fiyatlar çok daha makul tutulacaktır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz