Hangi Durumlarda Eve İcra Gelir?

Borçlu olan kişinin borcunu zamanında ödememesi durumunda alacaklı olan tarafın haklarının korunması için uygulanan bir takım kanuni yaptırımlar bulunmaktadır. Borçlu olan kişinin borcunu hiç ödememesi ya da geciktirmesi durumunda uygulanan yaptırımlardan biride haciz kararıdır. Peki, hangi durumlarda eve icra gelir?

Eve Hangi Durumlarda İcra Gelir?

Borçlu tarafından belirtilen vadelerde ve süre içerisinde borcun ödenmemesi durumunda alacaklı borcun tahsilini isteme hakkını elinde bulundurmaktadır. Bu borcun tahsili farklı pek çok şekilde yapılabileceği gibi bunlardan biride İcra Müdürlüğü üzerinden icra yolu ile borç tahsili yöntemidir. Alacaklı tarafından yapılan bu başvurunun ardından İcra Müdürlüğü yolladığı tebligat ile bu durumu borçluya bildirmekle yükümlüdür. Bu bildirime rağmen belirlenen süre içerisinde borçlu hala borcunu ödemezse bu durumda eve icra gerçekleşir. Borcun ödendiği durumlarda ise icra kararı kaldırılır ve eve icra işlemi uygulanmaz.

Haciz:

1 – Talep Müddeti

Madde 78 – (Değişik: 3/7/1940 – 3890/1 md.)

Ödeme emrindeki müddet geçtikten ve borçlu itiraz etmişise itirazı kaldırıldıktan sonra mal beyanını beklemeksizin alacaklı haciz konmasını isteyebilir.

(Değişik: 6/6/1985 – 3222/9 md.) Haciz istemek hakkı, ödeme emrinin tebliği tarihinden itibaren bir sene geçmekle düşer. İtiraz veya dava halinde bunların vukuundan hükmün katileşmesine kadar veya alacaklıyla borçlunun icra dairesinde taksit sözleşmeleri yapmaları halinde taksit sözleşmesinin ihlaline kadar geçen zaman hesaba katılmaz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz