Tapu İptal Davasının Açıldığı Durumlar

Asliye Hukuk Mahkemesinde açılan tapu iptal davası, tapu tescilindeki yanlışlıkların, hataların düzeltilmesi adına açılıyor.

Tapu İptal Davası

Kanuna aykırı, usulsüz bir şekilde düzenlenen tapu tescilinin, hukuka uygun bir biçimde tekrardan düzenlenmesi adına açılan davalara tapu iptal davası deniyor. Mülkiyet hakkına ilişkin olan dava, mahkeme hükmü kesinleşmediği takdirde icra edilemiyor. Tapu iptal davası, tapu kaydında taşınmaz malın mülkiyet hakkına sahip olan kişiye karşı açılıyor. Hak sahibinin ölmüş olması durumunda ise dava, ölen hak sahibinin mirasçılarına yöneltiliyor.

Davanın Açılmasına Sebep Olan Durumlar

Tapu iptal davası; hesaplamada yapılan hatalardan dolayı, ölünceye dek bakma sözleşmesi nedeniyle, aile konutu ile ilgili bir durum nedeniyle, vekalet görevinin kötüye kullanılması nedeniyle ve muris muvazaası nedeniyle açılabiliyor. Davanın açılması için ortada haklı bir sebep bulunmadan yapılan tapu tescili, tescilin tadili ya da terkini olması gerekiyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz