Hangi Hallerde Kayyum Ataması Yapılır?

Belli bir işi yapması ya da malvarlığını yönetmek amacı ile görevlendirilen ve vesayet makamının tüm talimatlarına aynen uymak zorunda olan kişilere kayyum adı verilmektedir. Belirli şartların ortaya çıkması durumunda kayyum atamasının yapılması zorunludur. Peki, hangi hallerde kayyum ataması yapılır?

Kayyumun Görevi Ne Zaman Sona Erer?

Kayyumun görevinin ne zaman sona ereceği hususunu yapmış olduğu görevi belirlemektedir. Temsil kayyımlığı yapan kayyumun görevi yapmakla görevlendirilmiş olduğu işi tamamladığı anda sona ermektedir. Yönetim kayyımlığı yapan kayyumun görevi ise görevden alınması halinde ya da kayyum atamasını gerektiren nedenin ortadan kalkması durumunda sona ermektedir. Yasal danışmanlık konusunda ise vesayet makamı tarafından verilen karar ile ortadan kaldırılmaktadır.

Kayyum Ataması Hangi Hallerde Zorunludur?

Kayyımlığı gerektiren haller

 1. Temsil

MADDE 426.- Vesayet makamı, aşağıda yazılı olan veya kanunda gösterilen diğer hâllerde ilgilisinin isteği üzerine veya re’sen temsil kayyımı atar:

 1. Ergin bir kişi, hastalığı, başka bir yerde bulunması veya benzeri bir sebeple ivedi bir işini kendisi görebilecek veya bir temsilci atayabilecek durumda değilse,
 2. Bir işte yasal temsilcinin menfaati ile küçüğün veya kısıtlının menfaati çatışıyorsa,
 3. Yasal temsilcinin görevini yerine getirmesine bir engel varsa.
 4. Yönetim
 5. Kanun gereği

MADDE 427.- Vesayet makamı, yönetimi kimseye ait olmayan mallar için gereken önlemleri alır ve özellikle aşağıdaki hâllerde bir yönetim kayyımı atar:

 1. Bir kimse uzun süreden beri bulunamaz ve oturduğu yer de bilinemezse,
 2. Vesayet altına alınması için yeterli bir sebep bulunmamakla beraber, bir kişi malvarlığını kendi başına yönetmek veya bunun için temsilci atamak gücünden yoksunsa,
 3. Bir terekede mirasçılık hakları henüz belli değilse veya ceninin menfaatleri gerekli kılarsa,
 4. Bir tüzel kişi gerekli organlardan yoksun kalmış ve yönetimi başka yoldan sağlanamamışsa,
 5. Bir hayır işi veya genel yarar amacı güden başka bir iş için halktan toplanan para ve sair yardımı yönetme veya harcama yolu sağlanamamışsa.
 6. İstek üzerine

MADDE 428.- İsteğe bağlı kısıtlama sebeplerinden biri varsa, ergin bir kişiye kendi isteği üzerine bir kayyım atanabilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz