Tahliye nedir ve ne şekilde yapılır? Tahliyenin sebepleri ve taahhütnamesi nedir? İşte tahliye hakkında merak ettiğiniz tüm soruların cevaplarını sizlere kısaca bahsedelim…

Tahliye nedir?

Tahliye anlam bakımından mahkemenin almış olduğu karar neticesinde yada kişilerin bu duruma onay vermesi halinde bulundukları mekanı boşaltma yada uzaklaşma anlamına gelmektedir. Peki nasıl ve ne şekilde gerçekleşir?

Eğer kiracınız kirasını ödemez ve sizde icra başlatmışsanız eğer, kiracınız ödeme yapması için tam 30 gün daha beklemelisiniz. 30 günden sonra kiracınız yine kirasını ödemez ise hukuki bir şekilde tahliye edilmesi gerekiyor.

Konutun veya işyerinin sahibi eğer bu taşınmazlarda ihtiyacı olduğunu ispatlarsa bu sebepte tahliye sebebi olabilir. Bir diğer sebep ise taşınmazın satış durumu gibi sebeplerde kişinin 1 ay içerisinde bildirme yapması gerekiyor. Böylelikle tahliye edebilirsiniz. Ancak mahkemeye bu durumu bildirmek yani ispat etmeniz gerekmektedir. Diğer sebep ise deprem yönetmenliğine uygun olmaması halinde restorasyon çalışmaları için kiracı tahliyesi gerekli oluyor.

Tahliye taahhütnamesi nedir?

Kiralayanın bir süre belirtmesi ve bu süre sonunda çıkması gerekiyor. Kiracının ayrıca isteği üzerine de sözleşmeye madde eklemesi halinde tahliye edebileceğini belirtelim. Böylelikle hem kiracıların hemde mal sahibinin birçok hakkı olduğunu görüyoruz.

En doğru yol tabii ki uzlaşmak ancak bazı durumlarda bu uzlaşma gerçekleşemedi için, sorunlar çıkabiliyor ve bu durum mahkemeye taşınıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz