Hangi Lojmanlar Satışa Sunulacak?
 
Torba Tasarı içerisinde yer alan lojman satışları tasarının yürürlüğe girmesi ile beraber büyük bir hızla başlayacak. Peki, hangi lojmanlar satışa sunulacak, hangi lojmanların satışı yasaklanacak?

Yeni Lojmanlar Satılamayacak

Kanun tasarısı ilk belirlendiği şekli ile yasalaştırılırsa bu durumda sadece eski lojmanlar satılabilecek. 10 yıldan daha yeni olan lojmanların satışları gerçekleştirilemeyecek. Bu sayede devlet elinde bulunan eski lojmanları elinden çıkarmış olacak. Çok eski olan ancak konumları gereği değerli pozisyona sahip olan lojmanlar için ise kentsel dönüşüm seçenekleri değerlendirilecek. Lojman satışından elde edilen gelir ile hazinenin kasasına giren gelir kentsel dönüşüm projelerinin desteklenmesine kaynak olarak kullanılacak.

Hangi Lojmanların Satışı Yasaklanacak?

Kanun tasarısına göre ise bazı lojmanların satışı yasaklanacak. Buna göre devletin Güvenlik, savunma, istihbarat ve adalet hizmetini yürütme ile görevli olan departmanlarında çalışan kişilerin oturmuş oldukları lojmanların satışına izin verilmeyecek. Bunların dışında kalan lojmanlar ise 10 senelik ve üstü olması durumunda satışa sunulabilecek.

Lojmanların içerisinde oturan kişilere satış konusunda öncelik tanınacak. Lojmanda oturan kişinin daireyi satın almak istemesi durumunda isterse lojman bedelini 4 yıl vadeli olarak ödemesine izin verilecek. Ancak taksitli ödemelerde yasal faiz işletilecek ve faizsiz kredi kullanılması söz konusu olmayacak. Satın almak istediği lojmanı peşin ödemeyi tercih eden kişiler için ise peşin ödeme indirimi olarak lojman satış bedelinden yüzde 10 indirim yapılacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz