Türkiye’de herhangi bir ilde ya da ilçede ikamet ediyor ve gayrimenkul sahibi iseniz bu mülkler için gelir vergisi vermek zorundasınız! Emlak vergisi ödemeleri için devlet her sene

Hangi Mülk Gayrimenkuller İçin Emlak Vergisi Ödenir?
Türkiye’de herhangi bir ilde ya da ilçede ikamet ediyor ve gayrimenkul sahibi iseniz bu mülkler için gelir vergisi vermek zorundasınız! Emlak vergisi ödemeleri için devlet her sene kolaylık sunuyor ve iki eşit taksit ödemesi olarak karşımıza çıkıyor. Ev sahibi ya da dükkan sahibi iseniz eğer resmi evraklar eşliğinde bu alanların sizlere ait olduğunu kanıtlamak ve gerekli vergi hesaplamasını da yaparak düzenli olarak borcunuzu ödemeniz gerekiyor. Vergi kaçakçılığının en fazla olduğu alanlardan bir tanesidir emlak sektörü ancak yasalar ve gerekli kontroller ile birlikte her geçen yıl biraz daha azalan vergi kaçakçılığı tamamen yok edilmeye çalışılıyor. 
Vergi ödeyeceğiniz binanın kullanılabilir ve içinde oturulabilir olması gerekiyor bu yüzden yanmış ya da zarar görmüş, harap binalar ya da yapılar için vergi ödeme yükümlülüğünüz bulunmuyor. Bu yapılar için olayın gerçekleştiği aydan itibaren vergi ödeme işlemleri kesilir ve resmi evraklar ile de bu olay netlik kazanır. Henüz yeni ev sahibi olduysanız eğer işlemlerin tamamlanması için ilgili kurumlara başvuru yapmanız gerekiyor ve bu başvurular neticesinde üzerinize düşen payı öğrenebilirsiniz. Mülkler için bir kısıtlama karşımıza çıkmıyor, yani kullanılabilir ve yerleşik herhangi bir yapıya sahipseniz emlak vergisi ödemeniz gerekiyor. 
Ev, dükkan, ofis, büro ya da herhangi bir yerleşik yapı için resmi başvuruları yapmanız ve emlak verginizi ödemeniz gerekiyor. Binaların kullanım durumuna ve kullanım amacına göre vergiler belirleniyor ve az önce de belirttiğimiz gibi bu vergiler senede 1 kez olmak üzere iki eşit taksit ile kolay bir şekilde ödenebiliyor. Ödeme gecikme durumunda ilk ihtar yapılıyor ve bu ihtara rağmen borcunuzu ödemezseniz faiz binmeye başlıyor ve bir süre sonra da ilgili kurum kapınıza dayanıyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.