Hangi Vergiler Belediyeye Ödenir?

Belirli kriterleri taşıyan kişilerin vergi ödeme yükümlülükleri bulunmakta olup bu vergiler yılın belirli dönemlerinde belirlenen kanallar üzerinden yapılmaktadır. Bazı vergiler belediyeler üzerinden de ödenebilmektedir. Peki, hangi vergiler belediyeye ödenir?

Belediyeye Ödenen Vergiler Hangileridir?

Belediye Gelirleri Kanunu kapsamında belirlenen vergiler belediyeler tarafından da tahsil edilebilmektedir. Bunlar arasında en çok bilinenleri Çevre ve Temizlik Vergisi, İlan ve Reklam Vergisi, Elektrik ve Havagazı Tüketim Vergisi, Emlak Vergisi ve Yangın Sigortası Vergisi olarak sıralanmaktadır.

Emlak Vergisi

Gayrimenkul sahipleri tarafından ödenmekle yükümlü olunan vergilerdir. Emlak vergisi istisnası dışında kalan taşınmaz sahipleri biri Mart ayında diğeri ise Ekim ayında olmak üzere 2 eşit taksit halinde öder.

İlan ve Reklam Vergisi

Belediye sınırları içerisinde yapılan her türlü reklam ve verilen her türlü ilan bu verginin konusunu oluşturur. Bu reklamlar adına tahakkuk ettirilen vergiler belediyelere ödenir.

Eğlence Vergisi

Belediye sınırları ile mücavir alanlar içerisinde bulunan eğlence işletmelerine ilişkin tahakkuk ettirilen vergilerdir. Eğlence vergisi istisnası uygulanmakta olup bu istisnaların dışında kalan eğlence merkezleri vergiyi belediyeler ödemekle yükümlüdür.

Haberleşme Vergisi

Belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde Posta Telgraf Telefon İşletmesi tarafından tahsil edilen telefon, teleks, faksimili ve data ücretleri (tesis, devir ve nakil ücretleri hariç) Haberleşme Vergisine tabidir.

Yangın Sigortası Vergisi

Bu verginin konusunu Belediye sınırları ve mücavir alanlar içindeki menkul ve gayrimenkul mallar için yapılan yangın sigortaları dolayısıyla alınan primler oluşturmaktadır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz