Hangi Yapılarda Yapı Ruhsatı Zorunlu Değildir?

İnşai faaliyetlerin büyük bir bölümünde yapı ruhsatı alınması zorunlu tutulurken bazı yapılarda ise bu ruhsat zorunlu tutulmamaktadır. İmar yönetmeliği ile belirlenen bu sınırlamalar Ekim ayında yürürlüğe girecek olan yeni düzenleme ile beraber değişiyor. Yeni yasa ile beraber yapı ruhsatı gerektirmeyen yapılar olarak şunlar kabul edilmektedir;

Basit tamir ve tadiller, balkonlarda yapılan açılır kapanır katlanır cam panel uygulamaları, korkuluk, pergola, çardak/kameriye ve benzerlerinin yapımı ile bölme duvar, bahçe duvarı, duvar kaplamaları, baca, saçak, çatı ve benzeri elemanların tamiri ve pencere değişimi gibi işlemler için yapı ruhsatı alınması zorunluluğu aranmayacak. Buna ek olarak binanın kendi ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak yapılacak olan enerji sistemleri ile en az “C sınıfı” ısı yalıtım uygulamaları içinde ruhsat zorunluluğu aranmayacak.

Bu tip projelerin hazırlanması aşamasında fenni sorumluluğun üstlenildiğini gösteren taahhütnamenin imzalanması gerekirken bu taahhütnamenin idareye sunulması gerekiyor. Buna ek olarak mimari görünüşe bağlı kalınması ve yine bunun için idareden izin alınılması zorunlu tutulmaktadır. Bu zorunluluğa uyan ve ilgili kurallara bağlı kalan kişilerin yapacakları tadilatta yapı ruhsatı almaları zorunlu tutulmuyor. Bu zorunluluğun ortadan kaldırıldığı yeni imar yönetmeliği 2017 yılının Ekim ayında hayata geçirilecek olup bu tarihten sonra yukarıda yer alan maddelere uyulması zorunlu tutulacaktır. Yapı ruhsatı veren idarenin uygun bulması durumunda bunlara ek olarak kazı izni de verilebilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz