Hava bacası, binalardaki pis koku ve kirli havayı uzaklaştırarak yerine temiz havanın mekanlara ulaşmasını sağlayan havalandırma sistemidir. Standart binalara göre yapılan hava bacalarının ölçüsü asgari olarak 0.60×0.60 metrekaredir. Hava bacası gerektiren her bina için çatı piyesi ayrı ayrı hesaplanarak yapılmaktadır. Hava bacaları şönt baca tipi olarak düzenlemek mümkün olmamaktadır. Ortak alanlar içerisinde yer alan hava bacaları kat maliklerini doğrudan ilgilendirmektedir.

Işıklık Ve Hava Bacası

 

Asgari olarak belirlenen ölçülerde sadece 1 ışıklık, her katta ise 4 piyes faydalanabilmektedir.  Piyes adetlerinin artması durumunda her 4 adetten fazla piyes için ışıklık ve baca ölçüsü de aynı durumda artacaktır. Işıklık veya hava alması gerektirmeyen piyesler için ışıklık ve hava bacası penceresi açılmasına gerek kalmaz. Ayrıca lüzumlu ışık ve havalandırma yönetmelikleri koşullarına uyulması durumunda ışıklık ve havalandırma penceresi gerekmeyecektir. Lüzumlu ışıklık ve hava bacaları her binanın parseli üzerinde bulunmaktadır.

Duvar İle Işıklığın Kapatılması

 

En başta ışıklık ve hava bacaları ihtiyacı olan kattan başlatılabilir. Komşu binalara ait parselin içindeki ışıklık ve hava bacasından yararlanmak amacı ile elemanların veya ölçülerin azaltılmasına izin verilemez. Binaların bitişik kısımlarında olan komşu binalar tarafından yapılan ışıklandırma kirişler gerekli durumda devam edilebilir. Fakat bu kısımlar duvar ile kapatılma zorunluluğu yoktur. Binaların bitişikliği durumunda komşu bina kısımdan boydan boya ışıklık yapılması durumunda diğer taraftaki binalara inşaat nizamına aykırı bir izlenim oluşturmadığı takdirde sokak cephesi binanın yüksekliği kadar kapatılması zorunlu tutulmuştur.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz