Hava parası; kiralanmış bir yerin boşaltılması karşılığında çıkan kiracıya örf olarak ödenecek olan paraya hava parası denir.  Hava parası kiracının başka bir kiracıdan alması durumu olduğu zaman ise bu para kiracının oturma hakkından vazgeçmesi durumunda temin edilmektedir.

Ülkemizde genellikle hava parası ticari faaliyet için kullanımı olan taşınmazların kira durumu için alınmaktadır. Hava parası depozite ya da kaparo değildir bunların karıştırılmaması gerekir.

Hava parası yasal mı?

Hava parası durumu taraftarlar arasında birtakım problemlere sebebiyet veriyordu. Fakat 1 Temmuz 2012 tarihi itibari ile yürürlüğe giren Borçlar Kanunu sayesinde hava parası yasal bir durum haline geldi. Yeni borçlar kanununda yer alan duruma göre iş yeri kiralamalarında devir eden kiracının sorumlu olduğu kira sözleşmesinin süresi bitene kadar devam etmektedir ve en fazla 2 yıl süre ile devam etmektedir.

Kiracı, kirayı veren kişiye zarar verecek bir değişikliğe sebebiyet vermemek şartıyla, kiralananı kısmen ya da tamamını başka bir kişiye kira verebileceği ve aynı zamanda kullanım hakkını da başka kişiye veriyor.

Kiracı aynı zamanda çatılı ve konut iş yeri kiralarında, kiraya verenin yazılı bir şekilde rızası olmadığı sürece kiralananı başkasına kiralayamayacağı gibi kullanım hakkını da başkasına veremiyor.

Alt Kira ve Kullanım Hakkının Devri

MADDE 322- Kiracı, kiraya verene zarar verecek bir değişikliğe yol açmamak koşuluyla, kiralananı tamamen veya kısmen başkasına kiraya verebileceği gibi, kullanım hakkını da başkasına devredebilir.

Kira İlişkisinin Devri

MADDE 323- Kiracı, kiraya verenin yazılı rızasını almadıkça, kira ilişkisini başkasına devredemez. Kiraya veren, işyeri kiralarında haklı sebep olmadıkça bu rızayı vermekten kaçınamaz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz