Ticaretin Bitmeyen Tartışma Konusu Hava Parası

Hava parası, ticari alım satımlarda bağlı olunan şirketin ya da firmanın verdiği çalışma performansına göre yapılan maddi değerlendirme olarak bilinmektedir. Halk arasında hava parası olarak adlandırılan bu durumun yasal olup olmadığı konusunda pek çok tartışma yaşanmaktadır. Yetkililer ve insanlar bu anlamda farklı görüşlere sahip olmaktadır.

Hava Parası Yasalarda Var mı?

Hava parası ticari bir gelenek olarak bilinmektedir. Buna bağlı olarak ticaretle uğraşan kişiler bu yöntemi kullanabilmektedir. Ancak gayrimenkule ilişkin 6570 sayılı kanunun 16. maddesi, hava parası konusunda kesin hüküm belirtmekte ve bu durum yasak olduğunu anlatmaktadır.

Hava Parası Günümüzde de Yer Alıyor mu?

Ticari anlamda yer alan hava parası, günümüzde de bazı kesimler tarafından kullanılmaktadır. Hava parası yer alınan bölgeye ve coğrafyaya göre değişmektedir. Bu sebeple ticaretle uğraşan kişiler kendilerine göre bir değerlendirme yapmaktadırlar.

Muhasebe Sisteminde ‘Hava Parası’

Hava parası muhasebe sistemi içerisinde yer alan geleneklerden olarak görülmektedir. Buna bağlı olarak ticaretle uğraşan kişiler arasında sıkça kullanılmakta ve günümüzde de hala devam etmektedir. Ancak kanunlar bu geleneği kesin olarak yasaklamıştır. Fakat tüm bu yasaklara rağmen, ticari gelenek halen devam ettirilmektedir.  Bu anlamda kazanan bireylerin olmasının yanında kaybeden ve zarara uğrayan bireyler de vardır. Bu sebeple aslında zararlı bir hal olmakta ve ticari bir hile olarak görülmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz