Havuz Yapmak İçin Belediyeden Ruhsat Alınması Gerekir Mi?

Son dönemde havuz yapımı için yapılan başvuruların sayılarında artış yaşanırken “havuz yaptırmak istiyorum” diyen kişilerin pek çoğu bunun için ruhsat alınması gerekip gerekmediğini merak etmektedir. Peki, havuz yapmak için belediyeden ruhsat alınması gerekir mi? Aslında bu sorunun yanıtı yapılacak olan havuzun niteliğine bağlı olarak değişmektedir. Çünkü yüzme havuzu ve süs havuzu olmak üzere konu iki farklı kategoride incelenmektedir.

Yüzme Havuzu İçin Ruhsat Almak Gerekir Mi?

Evet, yüzme havuzu yapmak isteyen kişilerin taşınmazın adres olarak bağlı olduğu belediyeye başvuruda bulunarak ruhsat almaları zorunludur. Burada belediye için belirleyici olan husus aslında yapılacak olan havuzun boyutlarıdır. Derinliği 1 metreyi aşmayan havuzlar belediyeler tarafından süs havuzu olarak kabul edilmekte olup daha derin olan havuzlar ise yüzme havuzu olarak kabul edilmektedir. Yüzme havuzu yapmak isteyen kişilerin ise mutlaka belediyelere başvuruda bulunarak ruhsat almaları gerekmektedir. Ruhsat almayan kişilerin yapmış oldukları havuzlar kaçak olarak kabul edilmekte olup tespit edilmesi durumunda yıkılması söz konusudur.

Süs Havuzu İçin Ruhsat Almak Gerekir Mi?

Hayır, süs havuzu yapmak isteyen kişilerin bunun için belediyeden ruhsat alınması zorunlu değildir. Derinliği 1 metreyi aşmayan havuzlar süs havuzu olarak kabul edilmekte olup bu havuzların yapımında ruhsat zorunluluğu yoktur. Ancak verilecek olan bu kararlar havuz yapılacak olan taşınmazın bağlı olduğu bölgenin imar planına göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle havuz yapmadan önce mutlaka belediyeden sorgulama yapılması ve bilgi alınması önerilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz