Hayat Sigortası Nedir?, Nasıl Yaptırılır

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası, kişi yaşlandığında kendisini kapsayan, vefat etmesi durumunda ise, yakınlarının hayatını devam ettirebilmesi ve geleceklerinin güvence altına alınmasına karşın yapılan poliçe olmaktadır. Kişi yaşlılığı durumunda ise, kişisel ihtiyaçlarını ve temel geçimini sağlamak adına bakım ve her türlü ihtiyacının karşılanması hayat sigortası kapsamına girmektedir.

Hayat Sigortası Nasıl Yaptırılır?

Hayat sigortasını, diğer sigorta türlerinden ayıran en büyük fark, insanı koruması ve her türlü riziko durumunda, kişinin yanında olmasıdır. Bu rizikolardan bazıları kaza, hastalık, yaşlılık, ölüm ve işsizliktir. 3 farklı hayat sigortası yaptırılabilmektedir.

Bunlardan birisi ölüme bağlı olarak yapılan hayat sigortalarıdır. Burada sigortanın para ödemesini gerektiren durum, kişinin ölümü söz konusu olduğunda devreye girmektedir. Ölüme bağlı olan sigortalar belli bir süre aralığına göre yaptırılabildiği gibi ömür boyu hayat sigortası olarak da yaptırılabilmektedir. Diğer bir hayat sigortası türü ise, grup hayat sigortalarıdır. Kişilerin riziko risklerine karşı grup halinde yaptırdıkları sigorta türüne denmektedir. Genellikle aynı yerde çalışan bireyler tarafından yaptırılmaktadır. Düzenlenmesi ise 1 yıllıktır. Kişilerin yılda bir kere sigortalarını yeniletmeleri gerekmektedir.

Son olarak Tasarrufa bağlı hayat sigortaları türü mevcuttur. Burada amaç sigortalının yaşlılık dönemini güvence altına almaktır. Kişinin ölümüyle sona eren bu sigorta türünde kişinin yaşlılıktaki gelirinin güvence altına alınmasını sağlamaktadır. Sigorta ödemesi ise sözleşmeye göre ayarlanabilmektedir. Ayrıca diğer hayat sigortası türlerinde de kişinin durumuna ve isteklerine göre sözleşme dâhilinde yeni düzenlemeler ve poliçeler hazırlanabilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz