Bundan Sonra Hazine Arazilerinin Kiracılara Satılmasının Önü Açıldı.

Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Tasarısı kapsamında bundan sonra Hazine arazileri üzerinde kiracı konumunda olan kişilere satılabilecek. Ancak bunun için söz konusu Hazine arazilerini almak isteyen kişilerin aranılan belirli kriterleri taşıması gerekecek. Üzerinde kiracı olduğu Hazine arazisini almak istemesine rağmen gerekli koşulları sağlayamayan kiracılar için ise kiralama süresinin uzatılmasına izin verilecek.

Kira Ödemelerini Düzenli Yapan Kişilerin Kira Süresi Uzatılacak

Hazine arazisini satın almak için aranılan şartları taşımayan ya da alım için gerekli koşulları yerine getiremeyen kişilere yönelik olarak kira süresini uzatma seçeneği sunulacak. Ancak bu haktan sadece kiracı olduğu dönem boyunca Hazine arazisi kirasını düzenli olarak yatıran ve gecikmeye düşmeyen kişiler yararlanacak. Bu sayede aynı zamanda Hazine arazisi üzerinde kiracı konumunda olan kişilerin kiralarını düzenli ödemeleri konusunda da bir teşvik sistemi oluşturulmuş olacak. Söz konusu kanun maddesi şu şekilde yer alıyor;

MADDE 17-

29/6/2001 tarihli ve 4706 sayılı Hâzineye Ait Taşınmaz Malların Değerlendirilmesi ve Katma Değer Vergisi Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanuna aşağıdaki madde eklenmiştir.

“EK MADDE 6- İmar planı bulunmayan veya imar planında tarımsal amaca ayrılan Hâzineye ait tarım arazilerini en az üç yıldan beri tarımsal amaçla kullandığı 31/12/2017 tarihinden önce Bakanlıkça tespit edilen ve başvuru tarihi itibarıyla kullanımlarının halen devam ettiği belirlenen kullanıcılarından; bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren altı ay içerisinde bu arazileri doğrudan kiralamak için başvuruda bulunanlara, ecrimisil borçları bulunmaması şartıyla, cari yıl ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden on yıla kadar doğrudan kiralanabilir.

Kira süresi içerisinde kira ödemelerini düzenli şekilde yerine getirdiği tespit edilen ve talepte bulunan kiracıların kira süresi tekrar uzatılabilir veya bu araziler kiracılara doğrudan satılabilir. Bu arazilerin satışında 26/4/2012 tarihi itibarıyla belediye ve mücavir alan sınırları içinde yer alan araziler için bu Kanunun 4 üncü maddesinin onikinci fıkrası, bu tarih itibarıyla belediye ve mücavir alan sınırları dışında yer alan araziler için ise 6292 sayılı Orman Köylülerinin Kalkınmalarının Desteklenmesi ve Hazine Adına Orman Sınırları Dışına Çıkarılan Yerlerin Değerlendirilmesi ile Hâzineye Ait Tarım Arazilerinin Satışı Hakkında Kanunun Hâzineye ait tarım arazilerinin satışına ilişkin hükümleri kıyasen uygulanır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz