Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafınca Milli Emlak Genel Tebliği için bir değişiklik uygulandı. Uygulanan değişiklerle beraber satış için karşımıza çıkan rayiç bedelinin yüzde 50’si ödenecek ve arazi satın alınabilir hale gelecek. İşte detaylar…

Peşin ödemede yüzde 20 indirim fırsatı!

Son gelen haberlere göre Tebliğde yer alan değişiklik ile satış sırasında ödenilen bedelin şekli oluyor. Değişikle beraber satış bedelinin peşin yada taksit ile ödenebileceği belirtildi. Peşin ödeme yapan kişilere ise yüzde 20 indirim uygulanacak. Bu bedel ise tebligattan itibaren tam 3 ay içerisinde ödenmesi gerekiyor.

Taksitli satışa da bir indirim var!

Taksitli olan satışlar da da yüzde 10’luk bir indirim uygulanacak. Ancak bu indirimin uygulanabilir hale gelmesi için, satış bedelinin yüzde 50si peşin ödenmesi gerekiyor. Taksit dönemleri ise sizin tercihleriniz doğrultusunda oluşturulacak.

Kira ile ecrimisil bedeli mahsup edilebilir!

Tebliğdeki değişikliklerden birisi de, araziler için direk satışa konu edilen taşınmazların başvuru tarihinden son 5 yıl için tahsil edilmiş kira ile ecrimisil bedelleri, satış bedelinden mahsup edilebilir hale gelecek.

Ancak satış bedelinden daha yüksek olan ecrimisil ile kira bedelleri iadesi olmayacak. Bu bedeller gecikme zammı ile tahsil edilmişse, zam miktarı mahsupta dikkate alınmıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz