Hazine Arazilerinde Kira Bedelleri

Hazine arazilerini kiralama düşüncesinde olan vatandaşların tabi ki belirli başvuruları yapmış olmaları gerekiyor. Bu araziyi neden kiralamak istediğini, kiralama amacını ve taşınmazın sınırlarını detaylı bir şekilde gösteren şablon ile beraber bulunan yerdeki defterdarlık ve mal müdürlüklerine dilekçe verilebiliyor. Hazine arazilerinde kira bedelleri rayiç bedel baz alınarak hesaplanır. Kiralama işleminde ilk yıl için, taşınmazın emlak vergisi üzerinde yazan asgari metrekare birim değerinin yüzde beşinden daha az olmamak üzere kayıtlara geçirilir. İdarece tespit edilen tahmini kira bedelleri hazine arazisi kiralamak isteyen vatandaşların da bilgisine sunulur. Bitkisel üretim yapmak isteyen vatandaşlar için ise ek bir madde bulunuyor. Bu da ilk yıl bedeli ihale bedeline, ardından gelecek seneler için ise sözleşme gereğince tespiti yapılan bedellerin yüzde 50’lik kısmı indirime tabi tutularak kiracıdan alınır.

Ödemeler Ne Kadar?

Hazine arazilerini kiralayanlardan toplam bedelin ¼ oranında olan bedel peşin olarak alınıyor. Kalan 3/4’lük kısım ise eşit taksitler halinde düzenli olarak ödemeye tabi tutuluyor. Kiralama ihalesi yapılırken de tahmini olarak belirlenen kira bedelinin yüzde 10’undan az olmamak kaydı ile yüzde 30’una kadar geçici suretle teminat alınabiliyor.

Birinci senenin sonunda ise arda kalan yıllar için TUİK tarafından belirlenen UFE ( Üretici Fiyatları Endeksi ) değişimi oranınca arttırılması ile hesaplanan bir kira bedeli söz konusu oluyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz