Hazine Arazilerine İlişkin Yeni Düzenleme

2018 yılında herhangi bir imar planı olmayan ya da imar planında herhangi bir tarımsal amaca hizmet etmeyen hazineye ait tarım arazilerinin satışa sunulması ya da kiralanması için esaslar ve usuller belirlenmiştir. Bu esas ve usullere ait tüm detaylar ise aşağıda detaylı bir şekilde yer almaktadır.

Hazine arazilerine ilişkin yeni düzenleme kapsamında hazineye ait tarım arazilerinin talepleri doğrultusunda 10 yıl süreyle kiralama işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Aynı zamanda kiraya verebilmek için kişilerden herhangi bir teminat ise talep edilmemektedir. Başvuru esnasında hak sahibi olabilmek için kişilerin 3 yıl süreyle arazileri tarımsal amaç ile kullanacaklarını belirtmiş olmaları gerekmektedir; fakat diğer kanunlar kapsamında bakanlık tarafından kiralamaya mümkün olmayan yerler için herhangi bir kiralama işlemi gerçekleştirilmektedir.

Kira Bedellerinin Belirlenmesi

Hazine arazilerine ilişkin yeni düzenleme kapsamında kira bedelinin belirlenebilmesi için belli faktörler bulunmaktadır. Kira sözleşmelerinin devredilmesi ya da sözleşmelere herhangi bir ortağın dahil edilmesi mümkün değildir. Kiracı eğer bir şirket halinde ise kiraya verilen yer genişletilememekte,  amacı dışında kullanılmamakta ve üzerinde değişiklik yapılamamaktadır. Tarımsal amaçla kullanılması zorunlu olan bu arazilerin herhangi bir tebligat yapılamaması durumunda sözleşmeleri fesih edilmektedir. Kiralama işlemi gerçekleştirmek isteyen kişilerin ise mutlaka bakanlığa önceden tebligat göndermesi gerekmektedir. Aksi takdirde kişiler arazi kullanımı konusunda men edilmekte ve tüm haklar ellerinden alınmaktadır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz