Hazine Arazisi Nedir?

Hazine adına orman dışarısında yer alan veya yeni düzenlemeler ile beraber bu alanın dışarısına çıkarılacak olan yerler 2B kanununu bizlere işaret ediyor. Oldukça normal bir gelişme olarak hazine arazisi üzerinde hak sahibi olan kişi veya kişilere belirli hakların tanındığını da biliyor olmak gerekiyor. Ancak insanların genel olarak kafasında yer alan soru işaretlerinin başlangıcını bu hakların neler olduğu ve nasıl kullanılacağının da oluşturduğunun altını çizmek gerekiyor. İdarelere bu arazileri satın almak için başvuran veya ortaya çıkan bedeli itirazda bulunmadan kabul eden kişi veya kişiler hazine arazileri üzerinde hak sahipliğini elde edebilecekler. Hak sahibi olanlar kanunun yürürlüğe girmesinin ardından geçirilen 6 aylık süre zarfında idareye başvuruda bulunma yetkisine de sahip olacaklar.

Hazine Arazisi Hak Sahipliği

Hak sahibi olan kişi veya kişilere başvuru sürecinin bitmesinin ardından maksimum 6 aylık bir zaman zarfı içerisinde sonuçlar kesin olarak açıklanacak. Dolayısı ile hak sahiplerinin de belirli süreçleri sorunsuz olarak geçmesi gerektiği de idareler tarafından net bir şekilde ortaya konuyor. Kamu hizmetleri için kullanılacak olan araziler ise idarelerce kullanılmak üzere Maliye Bakanlığı tarafından bünyelerine alınıyorlar. Hak sahibi olabilen veya olamayan kişilerin iddia ettiği pek çok şart veya koşul olduğu gibi bu arazilerin satışı için gerekli olan bildirimlerin de zaman içerisinde sorunsuz bir şekilde yapılması gerekiyor. Nitekim hazine arazisinde hak sahibi olanlar bu başvuru süreçlerini eksiksiz yerine getirmeleri gerekiyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz