Hazine Arazisi Nasıl Kiralanır? Hazine Arazisi Kiralama Dilekçesi

Hazine arazileri; spor ve sosyal nitelikli amaçlarda kullanılabileceği gibi, balıkçı barınağı, ağaçlandırma işlemleri, yükseköğretim kurumlarına tahsisli taşınmazlar, okul ve kurumlar için kantin, salon gibi yerler ve buna benzer amaçlarla da kullanılmak üzere kiralama işlemleri gerçekleştirilebiliyor.

Hazine arazilerini kiralamak isteyenler, beşer yıllık dönemler halinde en fazla on yıl süreyle kiralayabiliyorlar. Ayrı olarak turistik tesisler, enerji üretim tesisleri ile iletim ve dağıtım tesis ve şebekelerinin ihtiyacı olan araziler için kiralama süresi on yılın üzerinde olabiliyor.

Hazine arazisinin kira bedelini idare tespit ediyor, ihale komisyonu da son kararı veriyor. İdare tarafınca tespit edilen kira bedelinde, arazinin özellikleri göz önünde bulunduruluyor ve rayiç bedeli baz alınarak hesaplanıyor. Kira bedeli için ilk yıl, çeyreği peşin alınıyor olup, geri kalanı da üç taksit şeklinde alınıyor. Sonraki yıllar için ÜFE oranında artış yapılarak hesaplanıp, alınıyor.

Hazine arazisini kiralamak isteyenler, söz konusu araziyi kiralama amacını (tarımsal, ticari, spor ve sosyal vb.) belirterek bir dilekçe ile arazinin bulunduğu Defterdarlığa/Mal Müdürlüğüne müracaat ediyor. Dilekçe de arazinin sınırlarının da belirtilmesi ve söz konusu kişinin belirtilen koşullara uyması gerekiyor.
Dilekçe örneklerini şu şekilde sıralayabiliriz;

……………DEFTERDARLIĞINA
………….İli, …………………. İlçesi, ………………. Mah/Köy’de bulunan mülkiyeti Hazineye ait ……………Pafta,…….……..Ada……..Parsel numaralı ………………………….m2 yüzölçümlü taşınmazı kiralamak/İrtifak Hakkı Tesisi istiyorum.
Bilgi ve gereğini arz ederim  ……./……../20.…
…………….  VALİLİK/KAYMAKAMLIK MAKAMINA

Ekli krokide ada, pafta ve parsel numarası belirtilen ……. Dekarlık Hazine arazisi/Devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunan arazi üzerinde …………………… türleri ile özel ağaçlandırma/özel erozyon kontrolü/özel orman fidanlığı/özel imar-ihya/özel enerji ormanı çalışması yapmak istiyorum.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz