Hazine Arazisi Nedir, Kime Aittir?

Mülkiyet hakkının devlete ait olduğu tüm araziler hazine arazisi olarak kabul edilmektedir. 6831 sayılı Orman Kanununun değişik 2.nci maddesinin birinci fıkrasının (B) bendinde de belirtildiği üzere Hazine adına orman sınırları dışarısına çıkarılacak ya da çıkarılan yerler de 2B arazi ismi ile anılmaktadır. Peki, hazine arazileri kime aittir?

Hazine Arazileri Kime Aittir?

Hazine arazilerinin tanımından da anlaşılacağı üzere bu arazilerin sahibi devlettir. Hazine arazilerinin üzerinde kullanıcı olarak bulunan kimseler ise hak sahibi olarak kabul edilmektedir. Yani hazine arazilerinin sahibi devlet olmakla beraber hak sahipleri ise üzerinde kiracı ya da kullanıcı olarak bulunan kişilerdir.

2B Arazi Nasıl Satın Alınır?

Devlet ile vatandaşlar arasında yaşanan hazine arazilerinin satışı konusunda çözüm bulmak adına Maliye Bakanlığı tarafından başlatılan 2B arazi satışları hak sahiplerinin bu arazileri kendi mülkiyetleri üzerine almalarını sağlamaktadır. 2B arazi satın almak için hak sahibi olan kişilerin gerekli başvuruları yapmaları ve belirlenen tutarı yatırması yeterlidir.

Ancak 2B arazi satışı sadece hak sahiplerine yapılacak olup kişinin bu nedenle hazine arazisi kullanıcısı olduğunu kanıtlaması istenmektedir. Bunu kanıtlayan kişilere satışlar yapılırken bu arazilerin rant kapısı haline getirilmesini engellemek adına kesinlikle hak sahibi olmayan kişilere 2B arazi satışı yapılmaktadır. 2B arazi başvuru tarihi uzatılmakla beraber hak sahiplerinin idareye başvuruda bulunmaları ve başvuru bedelini ödemeleri yeterli oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz