Hazine Arazisi Satış İhalesi Nasıl Yapılır?

Mülkiyeti Hazine’ye ait olan arazilerin satışları ihale yöntemi ile yapılmaktadır. Hazine arazileri satışa sunulacakları zaman internet üzerinden, gazeteden ya da defterdarlık binalarında yer alan ilan panoları üzerinden ihale duyurusu yayımlanarak satış duyurulmaktadır. Bu ilanlar iki kere yayımlanırken ilk ihale duyurusu ihale tarihine en az 10 gün kala ikinci duyuru ise ihaleye en ez 5 gün kalaya kadar yayımlanmaktadır.

Maliye Bakanlığı Üzerinden Takip Edebilirsiniz

Buna ek olarak Maliye Bakanlığı internet sitesi üzerinden defterdarlık kategorisinden yayımlanarak duyurulmaktadır. İnternetten hazine arazisi satış duyurularını takip etmek isteyen kişilerin Maliye Bakanlığı internet sitesi üzerinden giriş yaptıktan sonra defterdarlık bölümünde bulunan taşınmaz mal ihale ilanları kategorisini ziyaret etmeleri yeterli olacaktır.

Hazine Arazisi Satış İhalesi Nasıl Düzenlenir?

Hazine arazileri satışı için ihale duyuruları yayımlanmakta olup söz konusu duyular ihaleden önce 2 kere yayımlanmaktadır. Düzenlenen hazine arazisi ihalesine katılma şartları;

  • İkametgah sahibi olmak ve ikametgah belgesi ile bunu kanıtlamak,
  • Ülkemiz sınırları içerisinde tebligat adresi beyan edebilmek,
  • İhaleye katılacak olan kişinin ihale ilanında belirtilen şartları taşıması,
  • İhale için talep edilen ihale teminatı tutarını yatırmak,
  • İhale belgelerini eksiksiz olarak belirlenen tarihi kadar eksiksiz olarak teslim etmek,

yer almaktadır. Bu şartları taşıyan kişiler ilanı verilen hazine arazisi satışı ihalesine katılmaya hak kazanır. İhale öncesi belirtilen banka hesaplarına teminatlarını yatıran kişiler ihale tarihinde istenilen belgeler ile beraber ihale yapılacak olan salonda yer alarak ihaleye katılma hakkı elde etmiş olurlar.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz