Hazine Arazisi Tapusu Nasıl Alınır?

Hazine arazisi satın almak isteyen kişilerin bu isteklerini beyan eden yazılı dilekçe ile Defterdarlık Emlak Müdürlüğü, Milli Emlak Müdürlüğüne ya da mal müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. İllerde bulunan hazine arazileri için Defterdarlık Emlak Müdürlüğü veya Milli Emlak Müdürlüğüne başvuruda bulunulması gerekirken ilçelerde yer alan mal müdürlüğü üzerinden başvurular kabul edilmektedir. Peki, hazine arazisi tapusu nasıl alınır, başvurular nasıl yapılır?

Hazine Arazisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

İlk olarak Hazine arazisi başvuru dilekçe örneği doldurularak bu dilekçe ile mal müdürlüğü, Defterdarlık Emlak Müdürlüğü veya Milli Emlak Müdürlüğüne başvuruda bulunulması yeterlidir. Dilekçede satın alınmak istenen hazine arazisinin ada, yüz ölçümü ve parsel gibi bilgilerinin yanı sıra açık adresi gibi bilgilere de yer verilmelidir.

İhaleden Hazine Tapusu Nasıl Alınır?

Hazine arazisi ihalesi ile satın alınan araziler için tapu süreci hemen işlemeye başlamaktadır. Tapuyu almak isteyen kişiler ihaleyi kazandıkları tarihi takip eden 15 gün içerisinde hazine arazisinin parasını peşin ya da taksitli olarak ödemesi yeterli oluyor. Ancak bunun için ilk olarak ihale kararının kesinleşmesi gerekir. İhale kararı kesinleştikten sonra hazine arazisini alan kişiye tebligat yapılmakta, bu tebligat tarihini takip eden 15 gün içerisinde de kişinin hazine arazisi ücretini ödemesi gerekiyor. Bu şekilde hazine arazisinin tapusunun alınmasına olanak sağlanıyor. Ancak kişi bu ücretin tamamını yatırmasa da bu tutarı teminat olarak göstermesi durumunda tapuyu almalarına olanak sağlanıyor.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz