Hazine Arazisinde Trampa İşlemi Nasıl Yapılır?

Ticari bir malın bir başka malla takas edilmesi işlemine trampa adı verilmektedir. Hazine arazisinde trampa işlemi yapılması hususunda uyulması gereken kurallar Borçlar Kanunu’nun trampa ile ilgili olarak belirlenen maddelerine göre gerçekleştirilmektedir. Bu işlemlerde mutlak suretle kanunun ilgili maddelerinde belirtilen kurallara uyuması zorunludur.

Hazine Taşınmazlarının Trampası

Hazine arazileri için yapılacak olan trampa işlemlerinde yapılacak olan işlemler aşağıda yer alan kanun maddelerine göre belirlenmektedir. İhale usulü yapılacak olan trampa işlemleri ve satışla ilgili hükümlerin uygulanması gibi tüm kurallar bu maddeler içerisinde yer almaktadır.

İhale usulü

MADDE 64 – (1) Taşınmaz trampası ile arsa karşılığı inşaat veya kat karşılığı inşaat ihalesi, bedel ve miktarı ne olursa olsun Kanunun 51 inci maddesinin (g) bendine istinaden pazarlık usulüyle yapılır.

Trampa, arsa veya kat karşılığı inşaat ihalelerinde yetki

MADDE 65 – (1) Trampa, arsa karşılığı inşaat veya kat karşılığı inşaat ihalesi yapılabilmesi için Bakanlıktan önceden izin alınır. Bakanlık bu yetkisini taşra birimlerine kısmen devredebilir.

Satışla ilgili hükümlerin uygulanması

MADDE 66 – (1) Trampa, arsa karşılığı inşaat ve kat karşılığı inşaat ihalelerinde, Yönetmeliğin satışla ilgili 59 uncu ve 60 ıncı maddeleri uygulanır.

(2) (Değişik:RG-24/4/2010-27561) İmar planlarında kamu hizmet alanlarına ayrılmış taşınmazları, miras ve ölüme bağlı tasarruflar dışında sonradan edinenlerin trampa talepleri, ihtiyaç bulunmayan Hazine taşınmazlarından aynı amaca ayrılmış olanlar hariç değerlendirilmez.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz