Hazine El Attı Artık Tüm Konutlar Deprem Sigortası Yaptıracak 

Büyük bir bölümü deprem riski altında olan Türkiye yaşadığı büyük deprem felaketi sonrası deprem sigortası uygulamasını zorunlu hale getirmişti. Ancak yapılan tüm müdahalelere ve getirilen zorunluluğa rağmen ne yazık ki deprem sigortası yaptıran konut sayısı hala istenilen seviyeye çekilemedi. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine olarak duruma el koyacaklarının müjdesini verdi.
 
Deprem Sigortası Yaptıranların Oranı %2’de Kaldı 

1999 yılında yaşanan Büyük İstanbul Depremi sonrası depremden sonra oluşacak olan büyük maddi zararın tazmin edilebilmesi için Zorunlu Deprem Sigortası uygulaması yürürlüğü girmişti. Ancak ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek yapmış olduğu açıklamada 2000 ile 2017 yılları arasında yapılan zorunlu deprem sigortası oranının sadece yüzde 2 olduğunu açıkladı. Yani her 100 konuttan sadece 2 tanesinin sigortası bulunuyor.

Tüm Konutların Sigortalı Olması Sağlanacak

Türkiye’deki deprem riski dikkate alındığında yapılan bu oranın son derece düşük olduğunu belirten Bakan Şimşek yapılan yeni yasal düzenlemeler ve zorunlu yasal yaptırımlar sayesinde son yıllarda zorunlu deprem sigortası oranlarında yükseliş yaşandığına dikkat çekti. Kurum olarak amaçlarının tüm Türkiye genelinde zorunlu deprem sigortası için süreklilik yakalamak olduğunu belirterek bu amaç doğrultusunda Hazine olarak bir dizi yeni yasal düzenleme üzerinde çalıştıklarını belirtti. Bu düzenlemeler kapsamında Türkiye’de depreme karşı sigortalı olan konut sayısı büyük oranda arttırılmış olacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz