Hazine “Konut Tamamlama Sigortası” İçin Devreye Girecek

Yarım kalan konutlar nedeniyle kimsenin mağdur olmamasını sağlamak amacı ile hayata geçirilen bina tamamlama sigortası ne yazık ki beklenen başarıyı gösteremedi. Hatırlanacağı üzere vatandaşların mağdur olmasının önüne geçilmesi amacı ile müteahhitlere ya konut tamamlama sigortası yaptırmaları ya da bankadan teminat mektubu vermeleri zorunluluğu getirilmişti. Ancak müteahhitler bu süreçte banka teminat mektubu vermeyi tercih etti ve konut tamamlama sigortasına ilgi göstermedi.

Yapılan Düzenlemeler İle Konut Tamamlama Sigortası Aktif Hale Getirilecek

Türkiye Sigorta Reasürans ve Emeklilik Şirketleri Birliğine konu hakkında bir yazı gönderen Hazine konunun muhataplarını görüşmeye davet etti. 6502 sayılı Tüketici Kanununa dayandırılan ve buna göre zorunlu tutulan bina tamamlama sigortası aradan geçen 3 yıla rağmen bir türlü istenen düzeyi yakalayamadı. Bunun en önemli nedeni ise yurt dışında oldukça yaygın olarak kullanılan bu sigorta türü için Türkiye’de yeterli bilgi ve birikime sahip olan sigorta ekiplerinin bulunmaması gösterildi.

Devre Mülk ve Ön Ödemeli Konut Projelerinde Zorunlu

Kanun ilk olarak 16 Mart 2015 tarihinde yaşanan sorunların çözümü ve vatandaşın haklarını koruma altına almak amacıyla uygulamaya konulmuştu. Ancak aradan geçen sürece rağmen sürekli olarak yaşanan sorunlar ve müteahhitlerin aradıkları sigorta koşullarını bir türlü yakalayamaması nedeniyle başarısız oldu. Bu süreçte yükleniciler sigorta ile uğraşmak yerine çalıştıkları bankalardan daha kolay olan teminat mektubu almayı tercih etti.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz