Hazine Taşınmazı Nedir?

Mülkiyetinin devlete ait olduğu tüm taşınmazların tümüne Hazine Taşınmazı adı verilmektedir. Söz konusu bu alanların hem kullanım hem de tasarruf hakları tamamen devlete ait olup yönetimleri de devlet tarafından gerçekleştirilmektedir. Hazine arazileri belirli kurallar dâhilinde devlet tarafından kiraya verilebilmektedir.

Hazine Arazisi Kiralanabilir Mi?

Hazine arazileri belirli kurallar dâhilinde kiraya verilebilmekte olup bu kiralamalar Milli Emlak Genel Müdürlüğü çatısı altında gerçekleştirilmektedir. Hazine arazisi kiralama başvurusu söz konusu araziyi kiralamak isteyen kişi ya da kurum tarafından kiralama sebebi ile kiralama talebinin sınırlarının yazılı olduğu dilekçe ile söz konusu hazine arazisinin sınırları içerisinde yer aldığı defterdarlık ya da mal müdürlüğüne yapılmaktadır.

Tarımsal Araziler Hangi Amaçlar İçin Kullanılabilir?

Tarımsal arazilerin kiralama amaçları belirli kriterlere dayanmakta olup bunların dışında yapılan başvurular ne yazık ki kabul edilmemektedir. Bu amaçlar; Hazine arazisi tarımsal amaçlar, ticari amaçlar, spor ve sosyal nitelikli amaçlar ve balıkçı barınağı olarak kullanılmak amacı ile olmak üzere 4 ana maddede sıralanmaktadır. Ancak kiralanan Hazine arazisi üzerine sabit tesis yapılmasına ne yazık ki izin verilmiyor. Hazine arazilerinin kiralanmasına izin verildiği gibi dönem dönem bu arazilerin satışlarına da izin verilmektedir. Hazine taşınmazlarının satışları için yapılan duyuruları takip etmek yeterli olurken yine söz konusu araziyi satın almak isteyen kişiler açılan ihalelere katılmak sureti ile bu arazileri satın alma fırsatı yakalayabiliyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz