Hazine Taşınmazları Bitki Yetiştiriciliği Amacıyla Kiraya Verilecek

Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğe göre Hazine taşınmazları bitki yetiştirilmesi amacı ile kiralanabilecek.

Yeni Madde Eklendi

Resmi Gazete’de yayımlanan Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ile yeni bir madde eklendi. Madde; “Tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri kiralama işlemleri” başlığı ile yer alıyor olup, Hazine taşınmazlarının kiraya verilmesi hakkında bilgi veriyor.

Taşınmazların Kira Bedeli

Bitki yetiştiriciliği amacı ile kiraya verilen Hazine taşınmazlarının yıllık kira bedeli, taşınmaz malın rayiç bedelinin binde biri oranında olmak üzere tahsil edilecek.

Yönetmelik

Maliye Bakanlığından:
 
HAZİNE TAŞINMAZLARININ İDARESİ HAKKINDA YÖNETMELİKTE
 
DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK

MADDE 1 – 19/6/2007 tarihli ve 26557 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmeliğe 72 nci maddesinden sonra gelmek üzere aşağıdaki madde eklenmiştir.

“Tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri kiralama işlemleri

MADDE 72/A – 

(1) Hazine taşınmazları gerçek veya tüzel kişilere, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca belirlenecek tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkilerini yetiştirmek üzere kiraya verilebilir. Bu amaçla yapılan kiralamalarda yıllık kira bedeli, taşınmazın rayiç bedelinin binde biridir.

(2) Tıbbi ve aromatik bitkiler ile süs bitkileri yetiştirmek amacıyla yapılan kiralama işlemlerine ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça çıkarılacak tebliğde gösterilir.”

MADDE 2 – Bu Yönetmelik yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3 – Bu Yönetmelik hükümlerini Maliye Bakanı yürütür.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz