Hazine Taşınmazları Yabancılara Satılabilir Mi?

/ 20 Haziran 2018 / 284 / yorumsuz
Hazine Taşınmazları Yabancılara Satılabilir Mi?

Hazine Taşınmazları Yabancılara Satılabilir Mi?

Mülkiyeti hazineye ait olan taşınmazlar belirli kurallar dâhilinde satılabilmekte olup bu satışlar doğrudan yapılabildiği gibi ihale yöntemi ile de gerçekleştirilebilmektedir. İhale yöntemi ile gerçekleştirilecek olan hazine taşınmazları satışları için gazete, internet ve deftardarlık binalarında yer alan tahtalar olmak üzere farklı yerlerde ilanlar verilerek satış duyurusu gerçekleştirilmektedir. Peki, hazine taşınmazları yabancılara satılabilir mi?

Hazine Satışları İçin İlan Nasıl Verilir?

Hazine taşınmazlarının satış duyuruları için gazete ilanları ile ilk ihale tarihi arasında 10 gün ve ikinci ilan tarihi arasında 5 günden daha az süre kalmaması şartı bulunmaktadır. Bütçe kanunu ile her sene yeniden belirlenen bedelin 3 katını aşıyorsa bu durumda aynı ilanın Resmi Gazete’de yayımlanması zorunlu tutulmaktadır. İnternet üzerinden de ihale ilanı verilmekte olup bu ilanlar http://www.maliye.gov.tr/defterdarliklar internet sitesi adresi üzerinden duyurularak satışlar geçrekleştirilmektedir. Yine defterdarlık binalarının ilan tahtaları üzerinden de aynı ilanlar yayımlanmaktadır.

Yabancılara Hazine Arazisi Satılabilir Mi?

Evet, 2644 sayılı Tapu Kanununun 35. maddesine göre yabancıların hazine arazisi almaları mümkündür. Ancak bunun için kanuni sınırlara uyulması ve karşılıklı olmak gibi bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Bu şartları taşıyan yabancı kişiler ülkemizde işyeri ya da mesken olarak kullanılmak üzere uygulama imar planı içerisinde yer alan ve bu amaçla tescil edilen taşınmazları satın alma hakkı elde ediyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.