Çevre ve şehircilik bakanlığının yapmış olduğu düzenleme ile beraber Hazine taşınmazlarında seracılık gibi tarımsal üretim yapmak isteyenlerin taşınmaz emlak vergi değerinin %1 üzerinden 20 yıla dek kiralama fırsatı geldi!

Bakanlık tarafından gelen bu düzenleme ile beraber hazine taşınmazlarında seracılık gibi tarımsal üretim yapmak isteyenlerin taşınmazın emlak vergi değerinin %1 üzerinden 20 yıla dek kiralama imkanı getirildi.

Bu tebliğ Resmi Gazete ile doğrulanmış diyebiliriz. Tebliğe göre imar planı olmayan yada 1/5000 ile 1/1000 ölçekli imar planlarında tarımsal amaca uygun Hazineye ait taşınmazların sera ile jeotermal kaynaklı seracılık hizmetleri gibi birçok tarımsal üretim için kiraya verilecek. Bu bakımdan Hazineye ait olan taşınmazların sera ile jeotermal kaynaklı teknolojik seracılık hizmetleri dahil tarımsal faaliyetlerde 20 yıla kadar kiralamak mümkün.

Kiraya verilen Hazine taşınmazının ilk yıl kira bedeli ise taşınmazın emlak vergi değerinin sadece %1’i olacak. Tarımsal olarak kooperatifler, tarım satış kooperatifleri ile tarımsal üreticiler ile beraber üst kuruluşları, kiraya verilmiş olan taşınmazlar ve bizzat işlenmiş olan kooperatiflerle beraber üst kuruluşlara ve ana sermayenin %50’sinden fazlasına sahip olanlara verilecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz