Bugün yayınlanan Resmi Gazete ile Hazine Taşınmazların İdaresi için yönetmenlikle bir değişikliğin yapılması için yeni yönetmenlik yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Peki bu ne demek oluyor?

16 Ocak 2019 tarihinde Kamu idarelerinin taşınmaz kiralarına yönelik Resmi Gazete’de yer verilmişti. Ancak Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak‘ın imzası üzerine karşımıza çıkan genelgede; kamu idareleri tarafınca kiralanmış olan taşınmazların kira artış bedelleri, artışın yansıdığı ayda yayınlanmış olan TÜFE’ye göre 12 aylık ortalaması baz alınarak yapılacak.

Bugün Resmi Gazete‘de yayınlanan Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında gelen yönetmenlik değişikliği kararı üzerine hazine taşınmazlarının kiralanması durumunda TÜFE dönemi artık başlamış durumda.

Kira artışında da TÜFE hesabı başladı

Meclise sunulmuş olan torba kanun sonrası kira ücretlerindeki artış için yeni bir düzenleme bulunuyor. Konut kiralarında yaşanan artış Yİ-ÜFE değil TÜFE’ye göre kabul edilecek. Kira artışlarında, her ay TÜFE değişimi değil 12 aylık ortalama baz alınarak hesaplanacak.

Bakan Murat Kurum, hazine taşınmazları hakkında kira irtifak hakkı ve kullanma izni için artış oranlarını 1 Ocak 2019’da geçerli olacağını ve Yİ-ÜFE değil TÜFE dikkate alınarak hesaplanacağını ifade etti. Ayrıca Kurum, sözlerinde yeni düzenleme hakkında 2019-2021 yılları için geçerli olan yeni Ekonomi Programı ve bunla beraber hazırlanmış olan Orta Vadeli Program’da kira artış oranıyla alakalı üst sınır için döviz kuru ve emtia fiyatlarında yüksek olan üretici ücretleri değilde tüketici fiyatlarına göre hesaplanacak olması bir tedbir olarak gördüğünü dile getirdi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz