Hazineye Ait Tarım Arazileri Çiftçilere Kiraya Verilecek!

Tarım ve Orman Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ortak çalışma gerçekleştirerek “Hazineye Ait Tarım Arazilerinin Çiftçiye Kiralanması’’pojesini başlattı. Hayata geçirilen yeni proje kapsamında mülkiyeti hazineye ait olan tarım arazileri çiftçilere kiraya verilecek ve bu sayede atıl durumdaki araziler tarıma kazandırılmış olacak. Hayata geçirilen proje yaklaşık 218 bin çiftçiyi ilgilendiriyor.

İsteyen Çiftçi Arazisini Satın Alabilecek

Hazineye ait olan büyüklüğü 3 milyon 400 milyon metrekarelik tarım arazisi için isteyen çiftçiler kiralama isteyen çiftçiler ise satın alma talebinde bulunabilecekler. Ancak hazine arazisini kiralamak ya da satın almak isteyen çiftçilerin talepte bulundukları arsayı Aralık 2017 tarihinden önce en az 3 yıllık kullanım şartı aranacak. Yine çiftçinin başvuruda bulunduğu tarihte bu arsayı kullanmaya devam ediyor olması şartını taşıması gerekecek. Hazine arazisi kiralamak isteyen çiftçilerin devlete ecrimisil borcu olmaması ise aranılan bir diğer şart olarak öne çıkıyor.

Hazine Arazisi Kira Bedeli Nasıl Hesaplanacak?

Hazine arazisi ecrimisil bedeli üzerinden kiralanacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yürütülen özel çalışma sonucunda bu araziler aranılan şartları taşıyan çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden hesaplanarak kiraya verilecek. Hesaplanan kira bedelinin yüzde 25’i kadar olan tutarı peşin olarak tahsil edilirken kalan tutar ise 2 taksit halinde tahsil edilecek. Çiftçiye hasat dönemi ya da yılsonu için ödeme seçenekleri sunulacak.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz