Haziran 2018 Kira Artış Oranı Açıklandı

Ev sahiplerini ve kiracıları yakından ilgilendiren kira artış oranı açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) verilerine göre Haziran ayında kira sözleşmesi dolan ve kiralarına zam yapılacak olan kiracılara uygulanacak olan zam miktarı belirlenmiş oldu. Peki, 2018 Haziran ayı kira artış oranı kaç oldu?

Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır?

Bilindiği üzere ülkemizde kira artış oranı 12 aylık Yİ-ÜFE rakamlarına göre hesaplanmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından her ay açıklanan bu rakam üzerinden ev sahipleri kiracılarına zam yapmaktadır. Mayıs ayında açıklanan tutar Haziran ayında yapılacak zam için kullanılmaktadır. Açıklanan TÜİK Mayıs 22018 Yİ-ÜFE oranı yüzde 15,80 olarak belirlenirken ev sahipleri bu ay zam yapmaları durumunda en fazla kiracılarına yüzde 15,80 oranında zam yapacak.

Haziran Kira Zam Oranı Kaç Oldu?

Haziran ayında kirası zamlanacak olan kişilere ev sahipleri en fazla yüzde 15,80 oranında zam yapabilecek. Yani kirası bin lira olan bir kişi bu ay kira zammı yapılması durumunda 158 lira kira zammı ile karşı karşıya kalacak. Kira sözleşmesi yenilendiği anda otomatik olarak kira bedeli 1.158 lira olarak hesaplanacak ve ödeme bu şekilde devam edecek. Bu rakam ev sahipleri tarafından uygulanacak en yüksek kira zam oranı olacak. Yani ev sahipleri isterse bu tutarın altında zam yapabilecek ancak bu tutarın üstünde zam yapmalarına izin verilmeyecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz