REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi Haziran ayı sonuçlarına bakıldığında, Haziran ayında konut fiyatlarının bir önceki aya kıyas ile yüzde 0,29 oranında

Haziran Ayında Konut Fiyatları Yüzde 0,29 Arttı
REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi Haziran ayı sonuçlarına bakıldığında, Haziran ayında konut fiyatlarının bir önceki aya kıyas ile yüzde 0,29 oranında artış gösterdiği ve bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 2,82 oranında artış gösterdiği gözlemleniyor.
Peşinat Kullanım Oranı Yüzde 21 Oldu
Haziran ayı içerisinde Anadolu yakasında bulunan markalı konut projelerinde yüzde 0,55 oranında, Avrupa yakasında bulunan markalı konut projelerinde ise yüzde 0,17 oranında bir fiyat artışı söz konusu oldu. Haziran ayında yeni konut satışlarındaki peşinat kullanım oranı, bir önceki aya kıyas ile 6 puan artarak yüzde 21’e yükselirken, banka kredisi kullanım oranı 3 puan düşerek yüzde 27’ye ve senet kullanım oranı da 4 puan düşerek yüzde 52’ye indi.
Stok Erime Hızı Düştü
Haziran ayında satışı gerçekleşen konutlardan yüzde 37’lik bir kısmı bitmiş, yüzde 63’lük bir kısmı ise bitmemiş konut stoklarından oldu. Mayıs ayına kıyas ile Haziran ayında 2,2 puan düşüş gösteren stok erime hızı, adet bazlı olarak yüzde 2,7 ve metrekare bazlı olarak 2 puan azalıp yüzde 2,5 seviyesinde oldu.
Satılık Konut Fiyatları En Fazla Balıkesir’de Arttı
Yıllık olarak bakıldığında, satılık konut fiyatlarının en fazla arttığı il, yüzde 27,46 oranı ile Balıkesir olurken, onu yüzde 22,08 oranı ile Çanakkale takip etti. Tekirdağ’da yüzde 21,42 oranında, Zonguldak’ta yüzde 20,86 oranında ve Bursa’da yüzde 20,19 oranında artış gözlemlendi.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.