Hedonik Konut Fiyat Endeksi, Nisan ayı içerisinde bir önceki aya kıyas ile yüzde 1,02 oranında artış gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalardaki

Konut Fiyat Endeksi Yüzde 0,86 Arttı
Hedonik Konut Fiyat Endeksi, Nisan ayı içerisinde bir önceki aya kıyas ile yüzde 1,02 oranında artış gösterdi. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalardaki konut fiyat endeksi bir önceki aya kıyas ile yüzde 0,86 artış gösterdi.

Hedonik Konut Fiyat Endeksi 203,27 Seviyesinde
Ülke genelindeki konutların gözlemlenebilen niteliklerinin zaman içerisinde kontrol edilip, kalite etkisinden arındırılan fiyat değişimlerinin takip edilmesi için hesaplanan Hedonik Konut Fiyat Endeksi (HKFE), 2017 yılının Nisan ayı içerisinde bir önceki aya kıyas ile yüzde 1,02 oranında artış göstererek 203,27 seviyesine ulaştı. Hedonik Konut Fiyat Endeksi, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 11,17 oranında artış gösterirken, aynı dönemde reel olarak da yüzde 0,63 düşüş gösterdi.
İstanbul, Ankara ve İzmir’deki Konut Fiyat Endeksleri
Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalarda, İstanbul, Ankara ve İzmir’deki konut fiyat endekslerindeki gelişmeler ve değişimlere göz atıldığında, 2017 yılının Nisan ayı içerisinde hem önceki aya kıyas ile hem de bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile bir artış meydana geldiği görülüyor.
İstanbul’da Nisan ayında bir önceki aya kıyas ile yaşanan artış yüzde 0,38 oranında iken, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 9,77 oranında oluyor. Ankara’da bir önceki aya kıyas ile yüzde 0,57 oranında iken, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 9,35 oranında oluyor. İzmir’deki değişim ise bir önceki aya kıyas ile yüzde 1,68 oranında, bir önceki yılın aynı ayına kıyas ile yüzde 16,46 oranında ouyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.