81 İlde Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Kurulacak

 

Bu yıl düzenlenen 17. MÜSİAD EXPO toplantısında 140 farklı ülkeden 7000’den fazla yatırımcının bir araya geldiği ve çok önemli 7 binin üzerinde iş görüşmeleri yapıldı. Konuşulan projelerin içerisinde gayrimenkul sektörü de yer alıyor.

Yeni Şafak Gazetesi köşe yazarı olan Yaşar Süngü, 17. MÜSİAD EXPO’da düzenlenen ve 140 farklı ülkenin yatırımcılarının bir araya gelerek önemli yatırım projeleri üzerine alınan ve konuşulan kararlar üzerine değinmek istedi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisine katkı sağlayan Almanya’nın ekonomisinin yüzde yirmilik kısmını KOBİ’ler oluşturuyor. Bu da KOBİ’lerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Türkiye’deki KOBİ’ler ise ihracatın yüzde 56’sını, ithalatın yüzde 38’ini gerçekleştiriyor.

 

Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Projesi

 

MÜSİAD EXPO’da konuşulan konulardan birisi de Türkiye’de 81 ilde orta ölçekli sanayi sitesinin yapılması oldu. Projenin amacının firmaları büyük hedeflere yönlendirmek olduğu söyleniyor. Orta Ölçekli Sanayi Siteleri, sanayi siteleri ve OSB arasında sıkışmış işletmeleri buluşturma hedefleniyor. Projenin TOKİ öncülüğünde yapılacağı üretim kampüsü adı altında yapılması bekleniyor.

 

5000 Kişi İstihdam Edilecek

 

Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak çalışmalar da gündeme geldi. Buna göre 81 ilde Biyogaz ve Organik Gübre Tesisi kurulması amaçlanıyor. Çalışmanın tamamlanması demek 128 milyon dolarlık doğalgaz ithalatının ve 400 milyon dolarlık gübre ithalatının önüne geçmesi hedefleniyor. Ayrıca bu çalışmalarla birlikte 5000 kişi istihdam edilecek.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz