Konkordato İlanı Gelen Yasa İle Zorlaşıyor!

 

Bilindiği üzere konkordato ilanı iflas eşiğinde olan firmaların yaptığı bir eylem olup, konkordatonun son zamanlarda oldukça yaygın olarak görülmesinin ardından, ilan hakkında yeniden bir düzenleme getirilmiş olup, bu teklif kabul edilerek, Meclis Genel Kurulu’n da yasalaştı. Bu duruma göre ise bundan sonra konkordato ilanı verecek olan denetim kurulları daralacaktır.

 

Yanıltıcı Raporlara Ceza!

 

İcra ve İflas Kanunu kapsamı 15 Mart 2018 tarihinde düzenlenmiş olup, bu kanun kapsamında yapılan düzenlemeler tekrardan gözden gerilmekte olup, buna göre ise tekrar revize edilmiştir. Bu revize sonucunda ise ‘kamu yararına denetim yapma yetkisine sahip’ olan firmalar konkordato ilanı hakkında rapor hazırlayabilecek.

Eğer ki firmalar yalan ve yanıltıcı bilgiler ile rapor hazırlayarak mahkemeye sunar ise bu durum ceza gibi seçenekler ile karşılaşmalarına neden olurken, aynı zaman da lisans iptaline kadar gelecek olan cezalara da maruz kalmanıza neden olabilecek.

Konu ile ilgili olarak hazırlanan raporların son 45 gün baz alınarak hazırlanması yönünde değişiklik söz konusu olmuş olup, bunda göre ise artık hazırlanan raporlar 3 aylık süreyi kapsayacaktır.

 

Atanan Komiserlerde Bağımsız Denetçilik

 

Konkordato ilanı yapan firma, atanan komiserler arasından en az birsinin artık bağımsız denetçi olması zorunlu hale gelecek olup, konu ile ilgili en az 3 komiserin görevlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir. Bu komiserler ise Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumunca yetkilendirilmiş bağımsız denetçiler arasından seçilecek

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz