İnşaat Ruhsatı İçin Kota Uygulansın!

İnşaat sektöründe yaşanan sıkıntılar katlanarak artarken büyük inşaat markalarının dahi zorlanmaya başlaması ile beraber yeni bir krizin kapıda olduğu gerçeği saklanamaz bir hale geldi. Konut fiyatlarında yapılan indirime rağmen konut satış rakamlarının istenilen düzeye çekilememesi ve sıfır konut satış rakamlarında yaşanan gerileme sektörü zor durumu sokmaya devam ediyor. Sektörde yer alan büyük oyuncular için yaşanan sorunun “her önüne gelenin müteahhitlik yapmasından” kaynaklandığını iddia ediyor.

Herkes Müteahhit Olursa Sektör Çökme Noktasına Gelir

Konu hakkında açıklamalarda bulunan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum şu anda inşaat sektörünün en büyük sorununun herkesin müteahhitlik yapması olduğunu iddia etti. Plansız bir şekilde gerçekleştirilen konut üretimi nedeni ile sektörün sıkıntıya düştüğünü belirten Kurum yaşanan sorunun tek çözümünün ise inşaat ruhsatı için kota uygulaması olduğunu dile getirdi. Yani belediyeler artık her isteyen müteahhide inşaat ruhsatı vermeyecek, inşaat ruhsatı almak isteyen kişilerin mali ve teknik yeterlilikleri sorgulanacak. Ancak bu sorgulamayı geçen kişilerin inşaat ruhsatı almalarına izin verilecek.

Talebe Göre Konut Üretimi Yapılmalı

Türk ekonomisi içerisinde inşaat sektörünün tartışılmaz bir güç olduğunun altını çizen Kurum önemli olanın talebe göre konut üretiminin gerçekleştirilmesi olduğunu vurguladı. Çiftçilere uygulanan kotanın bir an önce inşaat sektörüne de uygulanması gerektiğini belirten Kurum ancak bu şekilde talebe göre konut üretimi yapılmasının mümkün olacağını söyleyerek yetkililere çağrıda bulundu.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz