Taşınmaz malını bir başkasına devretmek isteyen kişiler, diledikleri takdirde bedelli ya da bedelsiz olarak bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Herhangi bir bedel söz konusu olmadığı t

Konut Hibesi Nasıl Yapılır?
Taşınmaz malını bir başkasına devretmek isteyen kişiler, diledikleri takdirde bedelli ya da bedelsiz olarak bu işlemi gerçekleştirebiliyor. Herhangi bir bedel söz konusu olmadığı takdirde, devir işlemleri konut hibesi olarak adlandırılıyor.
Konut Hibesi, Bağışını Kimler Yapabilir?
Reşit olmayan ve kanuni ehliyete haiz olmayan kişiler, kanuni temsilcileri izin vermiş olsa bile konut bağışında bulunamıyor. Bunun yanı sıra zihinsel bir engeli bulunan kişiler de konut bağışında bulunamıyor.
Konut Hibesi İçin Gereken Evraklar
Konut hibe işlemleri sırasından bağışlanacak olan taşınmaz mal, bağışlayacak ve bağışlanan kişilerle ilgili birtakım belgeler gerekiyor. Söz konusu belgeler şu şekilde sıralanıyor;
-Bağışlanacak taşınmaza ait tapu senedi yoksa ada parsel numarasını gösterir belge veya malikin sözlü beyanı,
-Bağışlayanın ve bağışlananın veya temsilcilerinin fotoğraflı nüfus cüzdanı,
-Taraflardan biri veya ikisinin temsili söz konusu ise temsile ilişkin belge,
-Bağışlayanın bir bağışlananın son altı ay içerisinde çekilmiş olan iki adet fotoğrafı,
– Zorunlu deprem sigortası,
– Emlak borcunun bulunmadığını belirten ve beyan değerini gösteren belge.
Konut Hibesinde Harç Ödemesi
Taşınmaz malın bağışlanması işlemleri esnasında, söz konusu malın kayıtlı değeri üzerinden binde 68,31 oranında bir harç ödemesinin yapılması gerekiyor. Bağışlanacak olan taşınmaz malın var ise veraset ve intikal vergisi ile vakıf taviz bedeli ilişiği kestiriliyor.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.