Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Katılım Finansı ve Paylaşım Ekonomisi Açısından Sermaye Piyasalarının Önemi ve Potansiyeli paneline katıldı. Panel, İstanbul Ü

Himmet Karadağ, İslami Finansın Gelişmesine Yönelik Çalışmaları Anlattı
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, Katılım Finansı ve Paylaşım Ekonomisi Açısından Sermaye Piyasalarının Önemi ve Potansiyeli paneline katıldı. Panel, İstanbul Üniversitesi İslam İktisadı ve Finansı Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenmiş olup, Himmet Karadağ’ın yanı sıra, SPK Eski Başkanı Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Vedat Akgiray’ın da katılımı ile gerçekleşti.
Helalinden Gayrimenkul Satışı
Himmet Karadağ, İslami uyumluluğun çok önemli olduğunu ve bu alanda birçok çalışma yürütülmesi gerektiğini açıkladı. Borsa olarak bu konu üzerine yapılan çalışmaların halihazırda bulunduğunu ve devam edeceğini;  “Helalinden gayrimenkulü satmaya başladık. Helalinden ürünleri yakın gelecekte bayağı bayağı artıracağız.” sözleri ile açıkladı.
“Her Kesimden İnsanın Ticaretin Bir Yerinde Olması Gerek”
Himmet Karadağ, yurt dışında yapılmış olan katılım finans çalışmaları üzerinde de konuşurken, ülkemizdeki finansal kesimin büyüklüğünün %70 altına düşmemesi gerektiğinin de altını çizdi.
Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Himmet Karadağ’ın açıklamaları;
“Eğer gerçekten bir katılım bankası, İslami finans oluşturacaksak borsa ve sermaye piyasaları bu işin merkezinde. Finansal tüketiciye İslami uyumluluğun anlatılması önemli. Her kesimden insanın ticaretin bir yerinde olması gerek. Ayrıca insanların kafasında ‘Faiz olmazsa ticaret olmaz’ gibi bir algı var ama öyle bir şey yok.
Fıkıh, fetva, İslami uyumluluk tüm yaşantımız için çok önemli. Üniversitelerimizde bu konuların gündem buluyor olması sevindirici. İslami finansın artırılması için birçok alanda çalışma yapmak gerekiyor. Doğru ürün doğru modelleme çok önemli. Bir kaç İslami uyumluluğu olan ürün, dizidir, köprüdür yapabilirsek, popüler anlamda da olursa bu ürünler, çok kapsamlı ve farklı bir kitleyi bu tarafa çekmiş olacağız.” şeklinde devam etti.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.