Hırsızlık Sigortası Nedir, Nasıl yapılır?

Evinizde, ofisinizde, dükkanınızda birçok eşya bulunmaktadır. Elektronik eşyalar, mobilyalar, beyaz eşyalar, bilgisayarlar, elektrikli ev aletleri ve daha birçok eşyanızı belki zorluklar içerisinde, büyük yatırımlar ve girişimler ile belki çok rahat bir şekilde aldınız. Fakat ortalıkta rahat ve sıkıntı verici bir şekilde dolaşan bir tehlike var.

Bu tehlikenin adı ise hırsızlıktır. Sizin onca emek verip, çalışarak kazandığınız eşyaları, ziynet eşyalarınızı bir gün bir hırsızın evinize girmesi ile kaybedebilirsiniz. Fakat hırsızlık sigortası ile bu kayıpları en az indirebilir ve hırsızlık durumunda mağdur olmazsınız. Yaptıracağınız hırsızlık sigortası ile hırsızlıktan oluşan tüm zararları, poliçenizde belirtilen değerli eşyaları, kasanızda bulunan para ve değerli evrakları (çek, senet gibi), işyerinizde bulunan maddi değer ifade eden eşya ve evrakları koruyabilirsiniz. Daha doğrusu mağduriyetinizi giderebilirsiniz. Elbette sigorta şirketlerinin size sunacağı farklı seçenekler bulunacaktır.

Bu seçenekleri ise sigorta şirketlerinin internet sitelerinden ya da yaşadığınız yerde bulunan sigorta şirketlerinin acentelerinden öğrenebilir ve yapacağınız poliçeler ile sigortalanabilirsiniz. Hırsızlık, gasp gibi olaylardan mağdur olarak çıkmak istemiyorsanız siz de bir hırsızlık sigortası yaptırmalısınız.

Hırsız Sigortası ne işe yarar

Yapacağınız poliçede söz konusu olan yerde hırsızlık veya hırsızlığa teşebbüs söz konusu olduğunda, kırma, zarar verme, zorla girilme durumlarında. Ayrıca kaybolma, çalıntı veya haksız yere el koyma, anahtarın kopyasının yapılması, şifreli kilitlerin kırılması gibi ve bunun gibi birçok durumu kapsayan poliçelere hırsız sigortası denmektedir. Yukarıdaki anlattığımız ve poliçede ayrıca belirtilen durumların yaşanması durumunda doğabilecek olan, taşınabilir veya taşınamaz mallar üzerinden maddi zararların karşılanması kapmasına girmektedir.

Hırsız sigortası genellikle, değerli eşya dükkânlarında ve kuyumcuların yaptırmak zorunda olduğu sigortalardan bir tanesidir. Bu iş yerlerinin sıkça karşılaştıkları hırsızlık olaylarında maddi zararların karşılanması adına hırsız sigortası kapmasına girmektedir. Sigorta yaptırırken sözleşmenizi her türlü taşınabilir veya taşınamaz malları sigorta kapmasına alınasını sağlamanız mümkündür.

Ayrıca oturduğunuz ev veya villalara da hırsız sigortası yaptırarak, manevi veya maddi eşyalarınızın çalınması durumunda zararın sigorta tarafından karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Araçlarınıza, özel eşyalarınıza da ayrı olarak hırsız sigortası yaptırmanız mümkündür. Hırsız sigortasından faydalanırken, poliçede yazılan maddelerin iyi okunması ve anlaşılması lazımdır. Hırsız sigortası kapsamına girebilmesi için, poliçe de yazılan söz konusu durumun yaşanması gerekmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz