Hisseli Arsa Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tapu tek bir kişiye ait olabileceği gibi aynı zamanda birden fazla kişiye kendi hisseleri dâhilinde de satılabilmektedir. Birden fazla kişinin üzerinde hak sahibi olduğu tapulara hisseli tapu adı verilmekte olup bu tapuların satışlarının yapılması yasal olarak mümkündür. Peki, hisseli arsa alırken nelere dikkat edilmeli?

Hisseli Arsa Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Normal arsalarda olduğu gibi arsa alırken dikkat edilecek tüm şartlar hisseli arsa satışlarında da geçerlidir. Kişinin imkânı bulunuyorsa arsa satışı hususunda profesyonel bir gayrimenkul yatırım şirketinden hizmet alması çok önemlidir. Arsa satın alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada mülkiyet hakkını sınırlayan ipotek, şerh ya da SİT alanı gibi koruma kararı olup olmadığı incelenmelidir. Mülkiyet hakkının sınırlanması arsanın değerini oldukça düşürecek ve bu yatırımınızdan zarar etmenize neden olacaktır. Mülkiyet hakkının sınırlandığı hiçbir arsa tercih edilmemelidir.

Toprak Tapusu Olup Olmadığını İnceleyin?

Ne yazık ki eski binalarda iskân sorunu yaşanmakta olup toprak tapusu olan arsalarda ciddi hak kayıpları yaşanmaktadır. Bu tip tapularda kişi ortaklığın giderilmesi davası ile karşı karşıya kalmakta ve hisse üzerinden hak aldığı için ciddi gelir kayıpları yaşayabilir. Buna mutlaka dikkat edilmeli ve düşük pay oranı ile yüksek fiyatlara daire satışı yapılarak insanlar dolandırılmaktadır. Yine şufa hakkının zamanla ortadan kalkmayacağı bilinmeli ve buna göre tercihte bulunulmalıdır.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz