Hisseli Evin Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

 

Bilindiği üzere 200 metre kareyi aşmadığı sürece mal sahipleri emlak vergisi ödemiyor. Peki, ev hisseli olursa emlak vergisi nasıl ödenir? Hisseli ev için emlak vergisinden muaf olunur mu?

Tek Meskenler

 

Emlak vergisi kanunlarına göz attığımız zaman tek mesken sahipleri eğer evleri 200 metre kareyi aşmıyorsa vergi ödemiyor. Yani emlak vergisinden muaf oluyor. Ancak bazı şartların da yerine getirilmesi gerekiyor.

  • Emekliler
  • Geliri Sıfır Olanlar
  • Şehit Aileleri
  • Dul ve Yetimler
  • Gaziler
  • Evin Tapusu Yoksa İntifa Hakkı Olanlar

Hisseli Olan Bir Evin Vergisi

 

Evli eşleri örnek verecek olursak; 250 metre kare olan bir evin kişiye düşen hisse oranı 125 metre kare olarak biliniyor. Ancak ev bir bütün olarak hesaplandığı için eşlerden birisi hakkıma düşen 125 metre kare dese bile emlak vergisinden muaf olamıyor.

Emekli, ev hanımı, engelli veya işsiz olan birisinin hisseli olarak iki meskeni varsa vergiden muaf olmaz.

Ayrıca GİB. İzmir Vergi D.Bşk., 27.07.2010 tarih ve GİB.4.35.17.02-032-74 sayılı özelgesi gereğince emeklinin, ikamet ettiği konutu dışında, devre mülke hisseli olarak malik olması durumunda, sıfır oranlı emlak vergisi uygulamasından yararlanması söz konusu olmaz.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


2 YORUMLAR


  1. Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

    Warning: call_user_func() expects parameter 1 to be a valid callback, function 'td_comment' not found or invalid function name in /home/emlakdanismanlar/public_html/wp-content/plugins/ad-inserter/ad-inserter.php on line 8274

CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz