Hisseli olduğum bir yere Haciz gelir mi?

/ 8 Kasım 2017 / 523 / 1 Yorum
Hisseli olduğum bir yere Haciz gelir mi?

Borçlu kişinin, ödemekle yükümlü olduğu borç bedeli ile aynı değerdeki menkul ya da gayrimenkullerine el konulması, kısıtlanması haciz işlemi olarak adlandırılıyor. Peki, borçlunun

Hisseli Mallara Haciz Konur mu?
Borçlu kişinin, ödemekle yükümlü olduğu borç bedeli ile aynı değerdeki menkul ya da gayrimenkullerine el konulması, kısıtlanması haciz işlemi olarak adlandırılıyor. Peki, borçlunun sahip olduğu mallar hisseli ise bu durumda haciz işlemleri uygulanabilir mi?
Hisseli Mallara Haciz
Hisseli tapusu olan gayrimenkullerde iki durum söz konusu olabiliyor. Tapudaki paylar belirtilmiş, paydaşların haklarının belli olduğu hisseli tapuların yanı sıra gayrimenkullerin mülkiyetinin paylı mülkiyet haline getirilmemesi ve paydaşların kendilerine ayrılmış olan hisselerinin belirtilmediği tapular da olabiliyor. Eğer paydaşların kendilerine ait payları belli ise ipotek kimin üzerine ise gayrimenkulün satış işlemlerinin ardından borçlunun kendi hissesi oranında borç tahsil ediliyor. İpotekli kişinin gayrimenkulü satışa çıkarmaması halinde diğer alacaklı gayrimenkulü satıp da parasını alamıyor.
İcra ve İflas Kanununda Hisseli Mallara Haciz
İcra ve İflas Kanununun 94. maddesine göre;
Madde 94 — Bir intifa hakkı veya taksim edilmemiş bir miras ya bir şirket yahut iştirak halinde tasarruf edilen bir mal hissesi haczedilirse icra dairesi ikametgâhları malûm olan alâkadar üçüncü şahıslara haber verir. Borçlunun reddetmediği miras veya başka bir sebeple iktisap eyleyip henüz tapuya tescil ettirmediği mülkiyet ve diğer aynî hakların borçlu namına tescili alacaklı tarafından istenebilir. Bu talep üzerine icra dairesi alacaklının bu muameleyi takip edebileceğini tapu idaresine bildirir. Alacaklının bu sebeple yapacağı kanunî masraflar ayrıca takip ve hükme hacet kalmaksızın dairece borçludan tahsil olunur.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Hisseli olduğum bir yere Haciz gelir mi? (1 Yorum)

  1. Merhaba, mal hissesi bulunan kişinin icra borcu varsa bu kişi kendi hissesini reddi miras yapabilirmi. Bu durumda borçlu kişinin hissesi diğer hissedarlara mı geçer.

    05.05.2017 17:08:26