Hisseli ( Ortak ) Tapu İle Kredi Çekilir mi?

Var olan bir gayrimenkulun birden fazla kişiye ait olması ve ortak bütçe ile satın alınması durumunda ortak tapu resmi belgesi ile kişilere bazı haklar tanınıyor ve tapu da düzenli olarak el değiştiriyor. Peki ortak tapu ile kredi çekmek mümkün mü, eğer mümkünse bu işlemleri nasıl yapıyoruz gibi soruların cevaplarına hep birlikte göz atalım…

Bankalar kredi konusunda müşterilerine çok fazla yardımcı oluyor ancak ödeme alma aşamasında bu yardımı göremediğimizi de belirtmek gerekiyor. Konut kredisi çekerek birçoklarımız daha kolay ve daha kusursuz bir şekilde ev sahibi olabiliyoruz ancak gelir düzeyimiz bu kredi kriterleri için yeterli olmadığı zaman dilediğimiz kişi ile orta olarak kredi çekebiliyor ve bu hizmetlerden yararlanabiliyoruz. Ortak hisseli tapu ile kredi çektiğiniz an sahip olacağınız eve yeni bir misafir daha kabul etmiş oluyorsunuz ve bu durumda ortak çekim yaptığınız kişi de evde söz sahibi oluyor ancak genellikle eve ihtiyacı olmayan kişileri tercih eden müşteriler bu konuda hiçbir şekilde sıkıntı yaşamıyor ve şahsa da gerekli ödemeyi yapıyor.

Aslında ne büyük sorunlar da bu tip durumlarda çıkıyor ve genellikle zorunlu girilen kredi borçları bir süre sonra ödenemiyor ve icra kapıya dayanıyor. Bu durumda kimler borç sahibi oluyor, ya da bu işin sorumluluğunu kimler üstleniyor?

Krediyi çeken ya da çekenler borca ortak olmak zorundadır yani ev sahibi olacak kişinin yanında usulen ortaklığa giren kişi de bu borcu ödemek zorundadır. Yasalara göre borç iki tarafa da işleniyor ve belli bir süre zarfında gerekli ödemenin yapılması gerekiyor. Ben ev almadım, borçtan sorumlu değilim gibi bir durum söz konusu değil çünkü işin başında gerekli resmi evraklara imzalarınızı atarak bu işe giriyorsunuz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz