Hisseli Tapu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gayrimenkul üzerinde hak sahibi olan kişilerin sayısının ve isimlerinin açık bir şekilde belirtildiği hisseli tapuda, hak sahibi olan kişilerin hangi alanlara sahip olduğu da belirtiliyor. Fakat hisseli tapuda dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunuyor.

Hisseli Tapu

Hisseli tapu üzerinde, söz konusu gayrimenkulde hak sahibi olan kişilerin sayısı, hangi alana sahip oldukları ve isimleri açık bir şekilde belirtiliyor. Hisseli tapuya sahip olan kişiler, kendi aralarında anlaşmaya vararak, her bir hissedarın hangi alanda hak sahibi olacağının kararını verebiliyorlar. Anlaşma sonucu her hissedarın ortak kararı ile yazılı bir belge ile ispatlanabiliyor. Hisseli tapularda, satış işlemlerinin gerçekleşmesi durumunda kişilerin hak kaybı yaşamamaları ve benzeri sorunlar ile karşılaşmamaları adına anlaşmaya varılarak her bir hissedarın yerinin belirtilmesi öneriliyor.

Hisseli Tapularda Satışta Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir

Hisseli tapusu olan bir gayrimenkulün satış işlemlerinde tüm hissedarların toplanması gerekiyor. Satış günü gelemeyecek olan hissedarların, diğer hissedarlara ya da bir vekile vekaletname vermesi gerekiyor. Hissedarlardan birisi bile satış işlemini onaylamaz ise tapu iptal davasının açılması mümkün oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz