Hisseli Tapu Almanın Riskleri Nelerdir?

Bir taşınmazın tapusunun birden fazla kişiye ait olması durumunda hisseli tapu uygulaması söz konusu olmaktadır. Bir tapunun hisseli olup olmadığı kayıtlı olduğu tapu dairesinden bilgi istenerek öğrenebileceği gibi tapunun üzerinde de yer almaktadır. Bir tapunun hisseli olması beraberinde bazı dezavantajları da beraberinde getirmektedir. Peki, hisseli tapu almanın riskleri var mıdır, nelerdir?

Hisseli Tapunun Dezavantajları Nelerdir?

Aynı taşınmaz üzerinden birden fazla kişinin hak sahibi olmasını ifade eden hisseli tapuların belirli bazı dezavantajları bulunmaktadır. Bir hissedarın yapmış olduğu satışa diğer tüm hissedarların iştirak etme zorunluluğu ortaya çıkan en büyük dezavantajlarından biridir. Hissedarların birbirleri ile anlaşmazlıklar yaşaması son derece sık görülen bir durum olup yaşanan bu sorunlar satışın oldukça zorlu bir hale gelmesine neden olur. Yine hissenin tapunun hangi bölümüne ait olduğunun belirlenememesi de hisseli tapunun sıkıntı yaratmasına neden olur.

Davalarla Uğraşmak İstemiyorsanız Müstakil Tapuyu Tercih Edin

Özellikle de tarafların satış konusunda anlaşmaya varamaması durumunda uzun süren dava savaşı yaşanması hisseli tapunun tartışmasız en büyük dezavantajıdır. Hisseli tapu satışı için ilk olarak diğer hissedarların söz hakkı bulunur. Diğer hissedarlar satışa çıkarılan hisse payını almak istemezse bu durumda ancak başka kişilere satış hakkı kazanılır. Bu yöntem izlenmeden direkt başka kişilere satış yapılırsa hissedarlar dava açma hakkına sahiptir ki bu da uzun davalarla uğraşmanızı gerektirebilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz